Nůžky můžeme brousit i doma. Máme několik běžných způsobů pro nabroušení jak kancelářských, tak zahradních nůžek nebo nůžek na plech. V podstatě se jedná stále o stejný druh nůžek jen je jiný rozměrově, je použit jiný materiál a ostří nůžek se brousí pod různými úhly. Pro delší životnost nůžek obecně je třeba se starat i o čep, který se na nůžkách nachází. Nůžky mají čep složený buď z nýtu nebo ze šroubu. U šroubu je vhodné tento čep jednou za čas dotáhnout a případně namazat olejem. Nůžky obsahující čep z nýtu se bohužel tímto způsobem ošetřovat nedají. Zde je i životnost limitována tímto nýtem. Avšak je možné jej velmi opatrně doklepnout.

Broušení kancelářských nůžek

Kancelářské nůžky se brousí na úhel 20° – 40° a to pouze z jedné strany. Vybraný úhel je dán již výrobcem a je vhodné jej při broušení dodržovat. Zde platí stejné pravidlo jako u broušení nožů (popsáno v článku Úhly při broušení nožů). Čím je úhel ostřejší tím lépa budou nůžky stříhat jemnější materiál (např. papír, látku apod.), avšak při styku z tvrdším materiálem se ostří nůžek rychleji otupí. Nůžky můžeme brousit v zásadě manuální nebo elektrickou bruskou na nůžky, brusným kamenem, pilníkem nebo elektrickou bruskou (nebo například nasazeným brusným kotoučem na vrtačce). Ve všech případech je důležité udržet úhel broušení. Upevníme tedy nůky do svěráku a plynulými tahy brousíme po celé délce ostří. Pokud nemáme svěrák použijeme prkénko pro zapření. Je důležité, aby se nůžky nehýbaly, aby nedošlo k „ujetí“ úhlu. U kancelářských nůžek na závěr ostří vyhladíme. K tomto účelu se výborně hodí jemná část syntetického brousku na nože.

Broušení zahradních nůžek

Zahradní nůžky se brousí stejně jako nůžky kancelářské jen s tím rozdílem, že úhel broušení se pohybuje přes 45° (někdy až do 70°). Tento úhel je dán tím, že zahradnické nůžky jsou více namáhány pro stříhání hrubších materiálů. Jejich ostří tedy musí více vydržet. Elektrické nebo manuální brusky většinou nejsou určeny pro takto velké nůžky, použijeme tedy hrubou část brusného kamene nebo pilník. Opět je zde důležité dodržet již nastavený úhel.

Broušení nůžek na plech

Nůžky na plech přicházejí do styku s velmi tvrdým materiálem – plechem. Přesto na tento materiál musí být velmi ostré. Jedná se paradox, který je ovšem vyřešen výběrem materiálu nůžek, který by měl být velmi kvalitní. Narozdíl od ostatních nůžek se tyto nůžky brousí pod úhlem kolem 20°. Tento úhel zajišťuje vysokou ostrost a pomáhá v tom, aby se stříhaný materiál neohýbal. Na druhou stranu se zase rychle tupí a vyžadují tedy zvláštní péči, pokud mají dobře sloužit. Zde je již velmi málo specializovaných brusek na nůžky a opět si pomůžeme pilníkem nebo brusným kamenem. V případě brusného kamene se však jedná o poměrně zdlouhavou a namáhavou práci, proto zvolme spíše pilník. Na závěr není třeba ostří obtahovat, stříhaný materiál je daný a s jemnějším patrně do styku nepřijdou.