Elektrické brusky na nože, které jsou lidově označovány také jako elektrické brousky nebo elektrické ostřiče nožů, jsou zařízení, které obsahují elektromotor, který pohání brusné kotouče nebo válečky. Ty jsou uspořádány tak, aby se čepel nože dotýkala těchto brusných prvků pod stálým a předem nastaveným úhlem. Za pomoci tohoto elektrického zařízení dochází k broušení ostří nože.
Základní rozdělení elektrických brusek na nože
V zásadě můžeme rozdělit brusky na dvě základní kategorie a to podle využití v běžném životě.
- Elektrické brusky pro běžné použití
Jsou brusky, které svou konstrukcí ulehčují práci při broušení nožů. Obvykle mají pevně nastavené úhly broušení a stejně tak i tvrdost brusných kotoučů, která je stanovena na běžný kuchyňský nůž.
- Elektrické brusky pro profesionální použití
Tato zařízení jsou buď přenosná, respektive kompaktní, nebo určená pro profesionální brusiče nožů (obvykle větší stroje obsahující velké kotouče s pomaloběžným otáčením a variabilně nastavitelnými úchyty).
Pro obě varianty existuje mnoho různých druhů a principů broušení od nejrůznějších výrobců po celém světě. Neexistují pojmy jako nejlepší elektrický brousek pro profesionální nebo gastro provozy. Liší se v mnoha směrech a mají různé parametry. Obecně však lze říct, že se domácí elektrické brusky od profesionálních odlišují zejména variabilitou, výdrží a sílou motoru.
Elektrické brusky pro běžné použití
Běžným použitím myslíme domácí kuchyni menších i větších rozměrů. Tedy s větším či menším počtem nožů a jejich četnosti použití. Předpokládáme také, že rodina je vybavena převážně evropskými kuchyňskými noži, které jsou doplněny jedním či dvěma asijskými noži. Pro specializované nože (například lovecké nože, nože pro přežití či vojenské nože) bývají vyráběny specializované brusky.
- Vícefázové brusky
Domácí elektrické vícefázové brusky mají obvykle 2-4 vstupy pro nože, které jsou rozděleny na pravé a levé broušení. Důvodem je možnost brousit nůž jednostranně. Využití je pak u tenkých nožů (například filetovacích, případně menších nožů na pečivo). Tyto vstupy jsou opatřeny vodícími lištami, které znemožňují chybná náklon nože při broušení. Více vstupy bávají brusky vybaveny z důvodu více fázového broušení, kdy se používá napřed fáze s hrubým kotoučem, která vytváří nové ostří. Bere tedy noži více materiálu. Ta se využívá zejména v situacích, kdy se s tímto brusičem setkává nůž poprvé nebo jehož ostří je velmi poškozeno. Následné fáze obsahují kotouče více jemné. Slouží tedy k dolaďování ostří, případně jeho leštění. Někdy bývá poslední fáze brusky opatřena tvrdým kotoučem s nízkou abrazivitou. Ta slouží k honování nože. Tedy nahrazuje ocílku.
- Na velikosti brusky záleží
Ačkoli jsou brusky pro domácí použití vyráběny v kompaktních velikostech, zejména kvůli uskladnění, poznáte kvalitu i díky její velikosti a váhy. Čím menší a lehčí bruska, tím menší elektromotor a více plastů při výrobě. Také jsou použity menší brusné kotouče, což v praxi znamená, že dojde k jejich rychlejšímu opotřebení.
- Výkon a síla motoru
Elektrické brusky jsou vyráběny na broušení nožů. Měly by tedy být pomaloběžné. Výrobce vždy volí kompromis při rychlostí otáčení brusných kotoučů. Vyšší rychlost sice znamená, že nůže je naostřen rychleji, avšak také hrozí, že vznikající teplo, způsobené třením abrazivního materiálu na ocel bude tak vysoké, že kov začne měnit své vlastnosti. Dojde k takzvanému uhřátí. V extrémních případech by kov změnil barvu (do modra) a ostří by změklo. Mělo by tak tendenci se trhat. Pomalý běh kotoučů zajistí, aby k tomuto nedošlo, avšak broušení trvá déle. Síla motoru je důležitá zejména pro to, jak dlouho vám bude bruska fungovat než motor vypoví službu. Také určuje schopnost přitlačit brusné kotouče na nůž bez kolísání rychlosti, což je důležité pro správné nabroušení. Pokud tedy zvolíme brusku s nízkým výkonem, můžeme se připravit, že po dvou letech a jednom měsíci nám bruska vypoví službu. A kdyby se to stalo náhodou dříve, dozvíme se od prodejce, že byla příliš namáhána a že je určena pro občasné broušení. Oproti tomu bruska, která je dostatečně silná a motor si „brumlá“ na 30 % svého výkonu nám bude sloužit po mnoho let. Tedy co se motoru týče.
- Uložení brusných kotoučů
V zásadě se v brusce ukládají brusné kotouče dvěma způsoby. Pevným uložením, kdy vodící lišta přitlačí ostří na kotouč a čím více tlačíte, tím více dochází k ubírání materiálu na noži. Tam je důležitá i síla motoru, aby nebyl přetěžován. Tento systém je velmi podobný mechanickým brouskům. Druhou variantou je uložení kotoučů částečně pohyblivě. Kdy jsou obvykle opatřeny pružinou tak, aby docházelo k rovnoměrnému přítlaku a broušení bez ohledu na to, jak přitlačíte na nůž. Nůž tak vedete po vodící liště na doraz a nedochází k vyššímu tlaku.
- Materiál brusných kotoučů
Kotouče v elektrické brusce pro domácí použití jsou zpravidla vybrány pro běžné kuchyňské nože. Čím vyšší je hrubost kotoučů, tím více materiálu na noži ubere. Na druhou stranu, pokud by výrobce zvolil velmi jemná abraziva, kotouč by po velmi tvrdém noži klouzal a broušení by bylo málo efektivní. Můžete předpokládat, že pokud používáte levné nože, jejichž tloušťka je rovna silnějšímu plechu a stejně tak materiál čepele je z měkké oceli, bude se vám nůž obrušovat rychleji. Pokud vlastníte úctyhodné kousky z velmi tvrdé nožířské oceli, dobře kované, bude broušení trvat dlouho a bude méně efektivní. Protože mnoho domácností se vybavilo keramickými noži, které jsou samy o sobě velmi tvrdé (avšak křehké), reagovali výrobci elektrických brusek přidáním diamantového prachu (syntetického) na brusné kotouče a přesvědčují zákazníky o tom, že jsou určeny i pro keramické nože. Což je sice mnohdy pravda, ale vzpomeňme na ty měkké nože hozené v kuchyňském šuplíku.
- Vodící lišty a tloušťka čepele
Úzká vodící lišta má v zásadě dva účely. Nedovolí, abyste s nožem uhnuli ke špatnému úhlu broušení a nedovolí, abyste brousili nástroje, které nejsou běžnými kuchyňskými noži. Nezřídka se někdo pokoušel brousit sekeru, mačetu nebo meč. Na to běžné brousky nejsou stavěny. Může také dochází k poškození vodících lišt. Ty potom přesně nevedou nůž a v lepším případě si ubíráte více materiálu z čepele. V horším případě již bruska není schopna nůž ideálně nabrousit. Pokud potřebujete brousit silnější čepel, vyrábí se specializované brusky nebo je vhodné použít například brusky kotoučové nebo dvoukotoučové.
- Správný úhel broušení
Elektrické brusky určené pro domácí použití na evropském kontinentu jsou uzpůsobeny běžným kuchyňským nožům. Každý nůž má svá specifika a úhel ostří. Ten by vás měl zajímat, již jen proto, že tím způsobem jsou napevno nastavené vodící lišty. Obecně platí, že čím větší úhel má ostří, tím větší tlak a hrubé zacházení nůž snese na úkor ostrosti. Evropské kuchyňské nože jsou broušeny pod úhlem 20-30°. Asijské nože jsou broušeny 15-20°. v praxi to znamená, že kuchyňské pracovní nože (obvykle 25-30°) jsou určeny pro sekání a řezání s možností narazit na tvrdou část (například kost kolmo). 20° pak pro nože vyžadující více ostrosti (filetovací nože, vykosťovací nože, univerzální nože).
- Údržba brusky
Úzké vodící lišty, Šasi z plastu s nerezovými prvky, které se snadno leští. To je ta designová část brusky. Mysleme však na to, že nic není ideální, a to ani náš přístup. Zapomenete řádně očistit nůž než jej jdete brousit. Při broušení dochází k úbytku materiálu čepele a vznikají tak železné piliny. Prostě mnoho nečistot. Bruska by tedy měla mít minimálně otvor ve spodní části pro vysypání pilin a nečistot. Dále by bylo vhodné, aby se snadno dala rozebrat pro vyčištění zbytků.
Elektrické brusky pro profesionální použití
Mnoho prodejců tvrdí o svých bruskách, že jsou profesionální nebo určeny pro gastroprovoz apod. ve skutečnosti se mnohdy jedná jen o dražší kousky, které mají stejné parametry jako brousky do domácnosti. Profesionální provoz je však specifický.
- Profesionálové používají kvalitnější nože
Na hrubosti brusných kotoučů záleží. V domácím prostředí úbytek materiálu na noži nic moc neznamená, prostě si v obchodě koupíte nový, resp. stejný nůž, protože je to pro vás spotřební nástroj. Pro profesionála je však jeho nůž hlavní pracovní pomůckou a někdy dokonce národním klenotem. Profesionální kuchyňský nůž je ukován z velmi tvrdé a kvalitní nožířské oceli, je velmi drahý. Většina kuchařů, používá ocílku. Ta ostří narovnává, nepřebrušuje. Tím si své nože šetří. Téměř u žádné brusky určené do gastro provozu nenajdete tedy fázi, která ocílku nahrazuje. Brusné kotouče jsou vybírány s ohledem na tuto tvrdou ocel. Jejich cílem je, aby došlo k nabroušení přesně jen té části ostří, která má být nabroušena a aby nedocházelo k úbytku materiálu čepele více než je nutné.
- Profesionálové používají více druhů nožů
Běžná domácnost si vystačí v zásadě s několika druhy nožů. Mnohdy používá je n kuchařský nůž a dvě až tři velikosti univerzálních nožů. Případně nože na pečivo. Profesionál však používá mnoho dalších druhů nožů, které jsou broušeny na různé úhly. V provozu jde o efektivitu a čas. Filetovací, vykosťovací a nože na uzeniny broušené na nízké úhly. Kuchařské nože, sekáčky, poorcovací nože apod. broušené na vyšší úhly. A pokud k tomu přidáme ještě nože broušené k jedné straně s žiletkovým ostřím či japonské noži na sushi a máme tu celou plejádu úhlů a požadavků. Pokud se budeme bavit o kompaktních bruskách do profi provozu, tak jsou mnohdy řešeny modulárně. A pod různými úhly a tvrdosti kotoučů. Pokud se jedná o stacionární brusky do velkého provozu, pak se bavíme o několika kotoučových bruskách, které mají úchyty a variabilní vodící lišty.
- Profesionálové častěji brousí
Běžná domácnost brousí svých několik nožů jednou za 3 až 6 měsíců. To samozřejmě dává výrobcům obrovskou zbraň v kvalitě zpracování. Na to stačí slabší motor a použití levnějších materiálů (například více plastu). V profesionálním provozu se však brousí velmi často, resp. brousí se hodně nožů. Motory brusek musí být tedy stavěny na to, aby celý přístroj vydržel běžet i několik hodin v kuse a i několik dní v týdnu. Obvykle mají dvojnásobnou sílu motoru oproti běžným bruskám. Síla motoru je také důležitá pro vhodný a stabilní přítlak na nůž bez změny rychlosti otáčení kotoučů.
- Profesionální brusky musí být snadno udržitelné
Pokud v běžné domácnosti dochází k čištění zevrubně. V profesionálním provozu to musí být dokonalé a rychlé. Tam nikdo nemá čas „šťourat“ se s hadříkem úzkým otvorem, téměř laparoskopicky v brusce. Některé brusky jsou tedy vyrobeny tak, aby čel odstranit celý brusný modul a prostě šel umýt pod vodou nebo dokonce v průmyslové myčce. Materiály použité při výrobě jsou tedy nerezové a uzpůsobené pro výdrž.
- Výměna brusných kotoučů
Pokud se jedná o domácí broušení, tam je četnost nízká a dříve na brusce vypoví službu motor než jiné části. V profesionálním provozu však nejdříve odejdou brusné kotouče, protože je to jediný spotřební materiál. Vše ostatní, pokud se jedná o kvalitní brusku, musí vydržet. Zatímco u brusek pro domácí použití se mnohdy brusivo neřeší a předpokládá se, že nedojde k jeho spotřebování, u profesionálních brusek se s tím počítá. Buďto je spotřební částí celý vyměnitelná modul nebo jednotlivé kotouče.
Elektrické brusky – výhody a nevýhody
Výhody elektrické brusky je především:
- Rychlost broušení
- Spolehlivost (záleží na výrobci i modelu)
- Možnost broušení nožů bez znalosti technik
- Výměna modulu při opotřebení (některé profesionální druhy)
- Kvalita broušení
Nevýhody:
- Potřeba elektrické energie
- Nevhodné na cesty
- Spotřebič, který se může porouchat
- Nutná minimální údržba (občasné čištění)
Výhody i nevýhody jsou samozřejmě závislé na výrobci a druhu brusky. Například spolehlivost může být u některých brusek téměř stoprocentní. Stejně jako některé brusky nemají moduly k výměně (týká se téměř všech brusek pro domácí použití). Mohli bychom zde přidat i čištění a údržba. Faktem je, že se jednotlivé modely také značně liší. Některé lze snadno rozebrat a vyčistit a některé jsou prakticky nepřístupné. Někdo považuje za nevýhodu, že se jedná o další spotřebič do kuchyně, který zabírá místo, pro někoho toto není problém a vůbec místo neřeší.
Pořídit – nepořídit si elektrickou brusku? Domácnost, která používá více než 5 nožů, často vaří a nikdo z domácnosti nechce řešit broušení nožů, respektive to považuje za nutnou údržbu by si jej měla pořídit. Pokud však využívá domácnost méně nožů nebo moc nevaří, pak je brusku mít doma zbytečná záležitost a stačí na to mechanický brousek nebo dokonce brusné kameny. Mechanické varianty zabírají méně místa a nevyžadují žádnou údržbu. U profesionální kuchyně záleží na typech nožů a péče o ně. Pokud kuchaři řeší svoje nože sami, pak je zřejmě svěřují profesionálům v oblasti broušení. Pokud je pro podnik nůž jen výrobní prostředek, který je ovšem nutné držet ve výborné kondici, pak by v provozu měla být bruska k dispozici, ušetří čas i peníze za profesionální broušení a odvede dobrou práci.