Dvoukotoučová bruska

je stolní nástroj určený k broušení drobných nástrojů (nožů, vrtáků, sekáčků a seker a mnoha dalšího). Vzhledem ke dvěma kotoučům o různých průměrech zajistí tato bruska obstojnou univerzálnost a měla by stačit pro domácnost či menší dílnu. Důležitými parametry je kvalita převodů a ložisek. Tato kombinace by měla u brusky zajistit minimální nebo vůbec žádné vibrace a minimální nebo žádné odchylky od osy broušení.

Brusné kotouče

Možnost výměny jednotlivých kotoučů (vyrábějí se téměř ve všech zrnitostech) zajistí precizní broušení jemných nástrojů (například nožů). Hrubé brusné kotouče (zrnitost dle norem FEPA 100-200) jsou určeny pro broušení větších a hrubších nástrojů (například sekyra, motyka, rýč apod.). Někteří výrobci dodávají místo druhého brusného kotouče například leštící kotouč nebo drátěný kotouč.

Broušení pomocí brusky

Při broušení pomocí elektrické brusky je nutné si na rozdíl od brusných kamenů nebo ručních brousků dát pozor na vyhřátí broušeného materiálu. Ocelový materiál (například kované nože) začne měnit barvu do modra. Tento neklamný znak přehřátí materiálu značně oslabuje kvality oceli. Příkladně u nože sice dosáhnete i tak vysoké ostrosti, ale ostří se velmi rychle otupí. Některé dvoukotoučové brusky tedy obsahují na jednom kotouči chlazení. Toto chlazení je instalováno přímo do brusky a mokří tento kotouč což snižuje riziko přehřátí broušeného materiálu.

Důležité údaje dvoukotoučové brusky

Výrobci a prodejci dvoukotoučových brusek uvádějí několik základních parametrů, které by vás měly zajímat. Jedná se o sílu motoru, velikost kotoučů, rychlost kotoučů, způsob a preciznost upínáků na broušený nástroj, zda obsahuje mokření kotouče. Mezi méně důležité údaje pak určitě patří váha brusky (protože se bruska nebude často přenášet není nutné tento údaj zvlášť sledovat). Osvětlení nebo otáčky naprázdno (vhodné pro úsporu motoru a elektrické energie).