Bruska slouží k broušení všech druhů materiálů. Výhodou pásové brusky je možnost brousit a leštit i materiály, které nejsou rovné (například trubky a roury). Díky nekonečnému pásu neomezuje bruska leštění a broušení pouze na krátké tahy, ale je s ní možno plynule brousit. Pásové brusky jsou buď ruční nebo stolní. Ruční brusky se nejčastěji využívají k broušení a čištění zaoblených tvarů (například svárů na trubkách). Stolní mají pak širokou škálu využetelnosti. Je s ní možné brousit i upravovat většinu drobných i středně velkých nástrojů (záleží na rozložení a velikosti pásu).
Pásová bruska na trubky
S těmito bruskami je možné „objemout“ velkou část trubky (až 280°) a plynule odstraňovat sváry nebo starý lak. Výhodou je plynulé odstraňování bez velké námahy kterou byste museli vynaložit při zabrušování například pilníkem nebo rovnou bruskou. U těchto ručních pásových brusek záleží také na velikosti (resp.šíři) pásu. Zde platí, že širší pás usnadní práci. Širší pás ovšem nese nároky na silnější motor i kvalitu uchycení pásu pro snížení vibrací i přesné dodržení osy brusu. Tím se zvyšuje váha brusky.
Pásová bruska na podlahy
další používanou formou pásové brusky je bruska ve tvaru „vozíku“. Obsahuje rukojeti pro broušení podlah ve stoje a velmi široký pás (200-300mm). Je s ní možné brousit podlahy běžných povrchů (parkety, korek i kompozitní materiály). Běžně bývá vybavená odsavačem prachu. Díky své pevné konstrukci a faktu, že se používá na rovné povrchy (jezdí se s ní) je vybavena silnějším motorem (je tedy i těžší).
Stolní pásová bruska
Brusky tohoto typu se hodí všude tam, kde je třeba často brousit nejen rovné materiály. Běžné brusky se vyrábí s jednou či dvěmi brusnými hlavami. Výhodou více vybavených stolních pásových brusek je možnost broušení i leštění nástrojů najednou. Brusný pás není třeba chladit (brousí se za sucha). Další výhodou stolních brusek je bezesporu silný motor a většinou možnost nastavení rychlosti pásu (někdy plynule).