Date-maki

Date-maki je tradiční japonská sushi rolka, která se vyznačuje svým jedinečným a atraktivním vzhledem. Tato rolka je plněna speciálně připravenou omeletou, která je známá svou jemnou texturou a sladkou chutí. Omeleta je vyrobena z tenkých vrstev vajec, často ochucených dashi, cukrem a sójovou omáčkou, což jí dodává charakteristickou chuť. Výsledná omeleta je pečlivě svinuta do spirály, aby připomínala vzhled bambusového listu, což je estetický prvek, který v japonské kuchyni často symbolizuje krásu a eleganci. Date-maki je oblíbené během japonského novoročního období a podává se jako součást osechi ryori, tradičního novoročního jídla, které přináší štěstí a prosperitu do nového roku. Tato rolka je nejen vizuálně přitažlivá, ale také chutná, a je skvělým příkladem, jak japonská kuchyně kombinuje chuť s uměleckým vyjádřením.

Význam slova Date-maki

Date-maki je japonský termín, který označuje speciální typ sushi rolky. Slovo „date“ v názvu odkazuje na sladkou omáčku, která se používá při přípravě této rolky, zatímco „maki“ znamená „rolovat“ nebo „vinout“. Date-maki tedy doslova znamená „rolka se sladkou omáčkou“.

Tato sushi rolka se vyznačuje jedinečnou kombinací chutí a textur. Základem je sushi rýže, která se rozprostře na nori (sušenou mořskou řasu), poté se přidá náplň (nejčastěji krabí maso, avokádo a okurka) a vše se pevně sroluje. Hotová rolka se pak potře sladkou omáčkou date, která je vyrobena z datlí, sójové omáčky a dalších ingrediencí.

Překlad a historie slova Date-maki

Jak již bylo zmíněno, „date“ v názvu date-maki odkazuje na sladkou omáčku vyrobenou z datlí. Datle jsou sladké ovoce, které se hojně používá v japonské kuchyni k dochucování různých pokrmů. Tato omáčka dodává sushi rolce jedinečnou chuť a aroma, které ji odlišuje od ostatních druhů maki sushi.

Historie date-maki sahá do období Edo (1603-1868) v Japonsku. V té době byly datle považovány za luxusní a exotickou surovinu, kterou si mohli dovolit pouze bohatí a vysoce postavení lidé. Použití datlové omáčky v sushi rolkách bylo tedy známkou prestiže a výjimečnosti.

Využití slova Date-maki

Termín date-maki se používá téměř výhradně v kontextu japonské kuchyně, konkrétně v souvislosti se sushi. Můžete se s ním setkat v menu japonských restaurací, v kuchařských knihách věnovaných sushi nebo v diskuzích mezi milovníky japonského jídla.

Date-maki je oblíbenou volbou pro ty, kteří mají rádi sladší chuť v kombinaci s tradičními ingrediencemi používanými v sushi. Díky své jedinečné chuti a luxusnímu původu je často považována za specialitu a může být dražší než jiné druhy maki sushi.

Kanji (Kanži) slova Date-maki

V japonštině se slovo date-maki píše pomocí tří kanži znaků:

  • 伊達 (date) – označuje oblast Date v prefektuře Fukušima, ale v tomto kontextu odkazuje na sladkou datlovou omáčku
  • 巻 (maki) – znamená „rolovat“ nebo „vinout“
  • き (ki) – gramatický sufix, který se přidává ke slovesům pro vytvoření podstatného jména

Složením těchto tří znaků vzniká výraz 伊達巻き (date-maki), který označuje specifický druh sushi rolky se sladkou datlovou omáčkou.

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje mnoho dalších termínů, které se vztahují k sushi a používají slovo „maki“:

  • Hosomaki (細巻き) – tenké sushi rolky s jednou náplní
  • Futomaki (太巻き) – tlusté sushi rolky s několika náplněmi
  • Uramaki (裏巻き) – „obrácené“ sushi rolky, kde je rýže na vnější straně a nori uvnitř
  • Temaki (手巻き) – ručně balené sushi kornouty

Ačkoli tyto termíny sdílejí slovo „maki“, každý z nich označuje jiný styl nebo způsob přípravy sushi rolky. Date-maki je jedinečná svou sladkou datlovou omáčkou, která ji odlišuje od ostatních druhů maki sushi.

« Zpět na slovník pojmů