Ebi

Ebi je japonský termín pro krevety, které jsou často používány v sushi a sashimi. V japonské kuchyni jsou krevety ceněny pro svou jemnou, ale výraznou chuť a schopnost dobře se kombinovat s dalšími ingrediencemi. Ebi může být podáván vařený, grilovaný nebo syrový, v závislosti na typu sushi. Například v nigiri sushi jsou krevety obvykle lehce vařené a oloupané, než jsou umístěny na vrch rýže. Krevety jsou také populární v rolkách sushi, kde mohou být kombinovány s avokádem, okurkou a dalšími ingrediencemi. Výběr a příprava ebi pro sushi je považován za umění, kde kvalita a čerstvost krevet hrají klíčovou roli v celkové chuti a prezentaci jídla.

Význam slova Ebi

Ebi je japonský výraz pro krevety nebo garnáty. Tento termín se běžně používá v japonské kuchyni, kde krevety hrají významnou roli jako oblíbená a všestranná surovina. Slovo „ebi“ se může vztahovat k různým druhům krevet, od malých, sladkých krevet používaných v sushi a salátech, až po velké tygří krevety používané v teplých pokrmech.

Překlad a historie slova Ebi

Slovo „ebi“ (えび) se do češtiny překládá jednoduše jako „kreveta“ nebo „garnát“. Tento výraz má své kořeny v klasické japonštině a jeho použití sahá daleko do minulosti. Krevety jsou součástí japonské kuchyně již po staletí a jsou ceněny pro svou chuť, texturu a nutriční hodnoty.

V minulosti byly krevety v Japonsku považovány za luxusní surovinu, která byla vyhrazena především pro vyšší třídy a zvláštní příležitosti. S rozvojem rybolovu a akvakulturních technik se však krevety staly dostupnějšími a začaly se běžně používat v každodenní kuchyni.

Využití slova Ebi

Termín „ebi“ se v japonské kuchyni používá v různých kontextech. Může označovat samotnou surovinu, tedy syrové nebo vařené krevety, ale také se často objevuje v názvech konkrétních pokrmů a surovin. Zde je několik příkladů:

  1. Ebi tempura – krevety obalené v těstíčku a smažené ve fritéze
  2. Ebi nigiri – kousek vařené krevety položený na malé hrudce rýže, typické sushi
  3. Ebi furai – smažené krevety v křupavé strouhance
  4. Ebi sunomono – salát z krevet, řas a okurek v octovém nálevu
  5. Ebimayo – smažené krevety s majonézovou omáčkou

Kromě toho se „ebi“ používá i jako součást názvů některých druhů krevet, například „kuruma ebi“ (japonský termín pro tygří krevety) nebo „ama ebi“ (sladké krevety).

Kanji (Kanži) slova Ebi

V japonském písmu kanji se slovo „ebi“ zapisuje znakem 海老 nebo zjednodušeným znakem エビ. První znak 海 znamená „moře“ a druhý znak 老 znamená „starý“ nebo „stařec“. Doslovný překlad znaku 海老 by tedy mohl být „mořský stařec“, ale v praxi se tento znak používá výhradně pro označení krevet.

Zjednodušený znak エビ se používá především v kontextech, kde je třeba slovo „ebi“ zapsat rychle nebo v omezeném prostoru, například v menu restaurací nebo na obalech potravin.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu „ebi“ nebo s ním souvisejí:

  1. Shrimp (シュリンプ) – anglický výraz pro krevety, který se někdy používá i v japonštině, zejména v kontextu západní kuchyně
  2. Lobster (ロブスター) – humr, další oblíbená mořská pochoutka, která se často podává v luxusních restauracích
  3. Prawn (プローン) – další anglický výraz pro krevety, který se příležitostně používá i v japonštině
  4. Ise ebi (伊勢エビ) – japonský termín pro langusty, které jsou vysoce ceněné pro své jemné a sladké maso
  5. Sakura ebi (桜エビ) – doslova „třešňové krevety“, velmi malé, růžové krevety, které se často používají jako ozdoba nebo přísada do salátů a polévek

Slovo „ebi“ je neodmyslitelnou součástí japonské kulinářské terminologie a odráží bohatou tradici a rozmanitost japonské kuchyně. Ať už se jedná o syrové krevety v sushi, křupavé tempura nebo lahodné saláty, „ebi“ je vždy zárukou čerstvosti, kvality a nezapomenutelného chuťového zážitku.

« Zpět na slovník pojmů