Edamame

Edamame jsou mladé sójové boby, které se v Japonsku tradičně podávají jako předkrm. Tyto boby jsou známé svou jemnou, ale výraznou chutí a jsou bohaté na proteiny, což je činí oblíbenou zdravou pochoutkou. Podávají se obvykle vařené a osolené, přičemž se jedí přímo ze struku. Edamame jsou nejen chutné, ale také přinášejí řadu zdravotních výhod, včetně podpory srdce a snižování cholesterolu. Tento jednoduchý, ale výživný pokrm je skvělým úvodem do jídla a perfektním způsobem, jak začít objevovat bohatství japonské kuchyně.

Význam slova Edamame

Edamame je japonský výraz pro mladé, nezralé sójové boby, které se sklízejí ještě před ztuhnutím zrn. Tyto zelené lusky se často vaří ve slané vodě a podávají se jako oblíbená předkrmová pochoutka nebo svačina. Edamame jsou známé svou jemnou, lehce sladkou chutí a křehkou texturou.

Překlad a historie slova Edamame

Slovo „edamame“ pochází z japonštiny a doslova znamená „stonek fazole“ (eda = stonek, mame = fazole). Tento název odkazuje na způsob, jakým se edamame tradičně sklízejí – celé lusky se odřezávají přímo od stonků rostliny.

Historie pěstování sóji v Japonsku sahá až do období Nara (710-784 n.l.), ale konzumace edamame jako samostatného pokrmu se stala populární až během období Edo (1603-1868). V té době se edamame často prodávaly jako pouliční jídlo a staly se oblíbenou svačinou mezi lidmi všech společenských vrstev.

Využití slova Edamame

Edamame se nejčastěji používá pro označení samotného pokrmu – vařených sójových lusků, které se podávají jako předkrm nebo svačina. Lusky se obvykle vaří ve slané vodě a před konzumací se solí. Jedí se tak, že se lusk vloží do úst a zrna se vytlačí zuby, zatímco slupka se vyhodí.

Kromě toho se výraz edamame používá i v širším kontextu pro označení nezralých sójových bobů jako takových, bez ohledu na způsob přípravy. Tyto mladé sójové boby se mohou používat i v jiných pokrmech, například v salátech, rizotu nebo jako přísada do polévek.

Kanji (Kanži) slova Edamame

V japonštině se slovo edamame píše pomocí dvou kanži znaků:

  • 枝 (eda) – stonek, větev
  • 豆 (mame) – fazole, bob

Dohromady tyto znaky vytvářejí slovo 枝豆 (edamame), které doslova znamená „stonek fazole“ nebo „fazole na stonku“.

Významově podobná slova

Existuje několik japonských slov, která jsou významově podobná slovu edamame:

  1. Zunda (ずんだ) – pasta vyrobená z vařených a rozmačkaných edamame, často používaná jako náplň do sladkých knedlíčků mochi.
  2. Mukimame (むきまめ) – vyloupané edamame, tedy samotná zrna bez slupek. Často se používají v salátech nebo jako přísada do jiných pokrmů.
  3. Daizu (大豆) – japonský výraz pro sójové boby obecně, bez ohledu na stupeň zralosti.
  4. Yayamame (やや豆) – velmi mladé a malé edamame, které se sklízejí ještě dříve než běžné edamame. Mají jemnější chuť a křehčí texturu.
  5. Sayamame (さやまめ) – jiný výraz pro edamame, který se používá především v oblasti Kansai v Japonsku.

Edamame jsou nejen chutným a oblíbeným pokrmem, ale také zdravou volbou, protože jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a různé vitamíny a minerály. Jejich jedinečná chuť a textura z nich činí vyhledávanou pochoutku po celém světě a jejich popularita stále roste i mimo Japonsko.

« Zpět na slovník pojmů