Enshou

Obsah příspěvku

Enshou je japonský termín, který vyjadřuje ostrost a kvalitu ostří nože. Odkazuje na schopnost čepele hladce a přesně krájet, řezat a sekat různé druhy potravin s minimálním odporem a úsilím. Enshou je výsledkem pečlivého výběru materiálů, precizního zpracování a správného broušení a údržby nože. Nože s vynikajícím enshou mají ostří, které je nejen velmi ostré, ale také dlouho vydrží a snadno se obnovuje. Dosažení a udržení vysoké úrovně enshou vyžaduje značné dovednosti a zkušenosti nožířů a je jedním z klíčových faktorů, které odlišují kvalitní japonské nože od ostatních.

Význam slova Enshou

Enshou je japonský výraz, který se skládá ze dvou znaků: „en“ (炎) znamenající oheň nebo plamen a „shou“ (症) označující symptom, příznak nebo stav. Dohromady tedy enshou znamená „příznak ohně“ nebo „stav plamene“. V lékařské terminologii se tento pojem používá pro označení zánětu, který je charakterizován místním zarudnutím, otokem, zvýšenou teplotou a bolestí.

Překlad a historie slova Enshou

V češtině nemá slovo enshou přímý ekvivalent a nejčastěji se překládá jako zánět. Tento výraz má své kořeny v tradiční čínské medicíně, kde se věřilo, že nerovnováha mezi pěti elementy (dřevo, oheň, země, kov a voda) v těle může vést k různým onemocněním. Oheň byl spojován s horkem, červenou barvou a vzestupným pohybem energie. Přebytek ohně v těle se projevoval příznaky jako horečka, žízeň, zarudnutí kůže a zánětlivé stavy.

Využití slova Enshou

V moderní japonštině se slovo enshou používá především v lékařském kontextu pro popis zánětlivých onemocnění a příznaků. Můžeme se s ním setkat v názvech různých chorob, jako například:

 1. Kansetsuen (関節炎) – artritida, zánět kloubů
 2. Daichouen (大腸炎) – kolitida, zánět tlustého střeva
 3. Ienshou (胃炎) – gastritida, zánět žaludeční sliznice
 4. Hifuen (皮膚炎) – dermatitida, zánět kůže

Kromě toho se enshou používá i v obecnějším smyslu pro popis příznaků zánětu, jako je bolest, otok, zarudnutí a zvýšená teplota postižené oblasti.

Kanji (Kanži) slova Enshou

Slovo enshou se v japonštině píše pomocí dvou kanži znaků:

 1. 炎 (en) – oheň, plamen
 2. 症 (shou) – symptom, příznak, stav

První znak 炎 se skládá z radikálu 火 (hi) znamenajícího oheň a fonetického komponentu 夂 (zhǐ). Tento znak se používá nejen ve slově enshou, ale i v dalších výrazech souvisejících s ohněm, teplem a zánětem.

Druhý znak 症 se skládá z radikálu 疒 (nè) označujícího nemoc a fonetického komponentu 正 (zhèng). Tento znak se často vyskytuje v názvech různých onemocnění a zdravotních stavů.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu enshou a používají se v souvislosti se zánětem a jeho příznaky:

 1. Kinshou (炎症) – zánět, zánětlivý proces
 2. Netsu (熱) – horečka, zvýšená teplota
 3. Hare (腫れ) – otok, zduření
 4. Akami (赤み) – zarudnutí, červenání
 5. Itami (痛み) – bolest

Tato slova se často používají v kombinaci s enshou pro popis konkrétních příznaků a projevů zánětlivých onemocnění. Například „kansetsuen no hare“ znamená otok kloubů při artritidě a „ienshou no itami“ označuje bolest žaludku při gastritidě.

Znalost slova enshou a souvisejících výrazů je důležitá nejen pro porozumění lékařské terminologii, ale i pro pochopení konceptů tradiční východní medicíny, která klade důraz na rovnováhu a harmonii v těle. V současné japonštině se tento výraz stal nedílnou součástí moderního lékařského jazyka a pomáhá při popisu a diagnostice zánětlivých stavů.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky