Furikake je japonské ochucovadlo, které se používá jako posyp na rýži, těstovinách, zelenině nebo jiných pokrmech. Jedná se o suchou směs různých ingrediencí, která dodává jídlu výraznou chuť, vůni a texturu. Základem furikake jsou obvykle drcené sušené ryby (nejčastěji bonito nebo losos), sezamová semínka, mořské řasy (nori), cukr a sůl. Další běžné přísady mohou zahrnovat sušené vaječné vločky, chilli, wasabi nebo sušené ovoce. Existuje mnoho různých druhů furikake s rozmanitými kombinacemi chutí a ingrediencí. Furikake se nejčastěji používá k ochucení vařené rýže, kde se jednoduše posype na vrch a promíchá. Dodává rýži zajímavou chuť a zpestřuje jinak jednoduchou přílohu. Furikake se také používá jako dochucovadlo do onigiri (rýžových balíčků), na saláty nebo jako finální dotek na grilovaných rybách či zelenině. Kromě chuti furikake také přispívá k výživové hodnotě pokrmů, protože obsahuje proteiny, vlákninu a různé minerály z mořských ingrediencí. Poznámka: Při používání furikake je dobré dbát na umírněnost, protože některé druhy mohou obsahovat vysoké množství soli nebo cukru. Také je vhodné skladovat furikake v suchu a těsně uzavřené, aby si zachovalo svou křupavost a aroma.
Význam slova Furikake
Furikake je japonské koření, které se používá jako dochucovadlo na rýži, těstovinách, zelenině a dalších pokrmech. Skládá se z drcených sušených a uzených ryb (nejčastěji bonito nebo losos), mořských řas nori, sezamových semínek, cukru a soli. Někdy se přidávají i další ingredience jako například vaječný prášek, chilli nebo wasabi pro dosažení různých chutí.
Překlad a historie slova Furikake
Slovo Furikake pochází z japonštiny a doslova znamená „posypat“ nebo „pokropit“. Odkazuje na způsob použití tohoto koření, kdy se jím posypávají různé pokrmy. Historie Furikake sahá až do období Edo (1603-1868), kdy se sušené ryby a mořské řasy začaly používat jako trvanlivé potraviny. V průběhu času se z nich vyvinulo koření, které si získalo oblibu po celém Japonsku.
Využití slova Furikake
Furikake se nejčastěji používá na dochucení vařené rýže, ale skvěle se hodí i na těstoviny, zeleninu, tofu nebo třeba popcorn. V Japonsku se běžně podává k snídani, obědům bento nebo jako svačinka onigiri (rýžové koule). Furikake dodává pokrmům umami chuť a zvyšuje jejich nutriční hodnotu díky obsahu vápníku, železa a dalších minerálů z mořských řas a ryb.
Kanji (Kanži) slova Furikake
Furikake se v japonštině zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 振り (furi) a 掛け (kake). První znak 振り znamená „třást, sypat, kropit“, druhý znak 掛け pak „pověsit, aplikovat“. Dohromady tedy vyjadřují „posypání“ nebo „pokropení“ pokrmu kořením.
Významově podobná slova
Existuje několik dalších japonských slov, která označují různé typy koření nebo dochucovadel na rýži podobných Furikake:
- Ochazuke: zelený čaj, který se nalévá na rýži ochucené furikake
- Chazuke: obecnější označení pro rýži politou čajem nebo jinou tekutinou
- Soboro: nadrobno nakrájené maso nebo zelenina používané jako posypátko na rýži
- Aonori: sušené zelené mořské řasy, které se používají samostatně nebo jako součást furikake
- Gomashio: směs praženého sezamu a soli, jednodušší varianta furikake
Furikake je tedy tradiční japonské koření, které má dlouhou historii a široké využití v tamní kuchyni. Díky své chuti a zdravotním benefitům si získává popularitu i mimo Japonsko a stává se oblíbeným dochucovadlem pro milovníky asijské kuchyně po celém světě.
Časté otázky týkající se výrazu Furikake
Co znamená japonský termín Furikake ?
Slovo Furikake pochází z japonštiny a doslova znamená „posypat“ nebo „pokropit“. Odkazuje na způsob použití tohoto koření, kdy se jím posypávají různé pokrmy.
Co je Furikake v kontextu japonského nožířství nebo jídla?
Furikake je japonské ochucovadlo, které se používá jako posyp na rýži, těstovinách, zelenině nebo jiných pokrmech. Jedná se o suchou směs různých ingrediencí, která dodává jídlu výraznou chuť a vůni.