Kabocha

Kabocha je druh japonské dýně, která je velmi oblíbená a hojně používaná v japonské kuchyni. Tato dýně má tmavě zelenou slupku a jasně oranžovou dužinu. Vyznačuje se bohatou, sladkou a lehce kaštanovou chutí, která je intenzivnější než u většiny ostatních druhů dýní. Kabocha má také krémovou a vlhkou texturu, díky které se snadno zpracovává a přidává pokrmům na hutnosti. V japonské kuchyni se kabocha používá v různých úpravách – může se vařit, dusit, péct nebo smažit. Často se přidává do polévek a dušených jídel, kde se její dužina rozvařuje a zahušťuje pokrm. Oblíbené jsou také pečené plátky kabochy, které se podávají jako jednoduchá, ale chutná příloha. Kabocha se také používá jako náplň do sladkých knedlíčků mochi nebo se z ní připravuje lahodné pyré. Kromě vynikající chuti je kabocha také velmi zdravá – obsahuje vysoké množství beta-karotenu, vitamínu C, vlákniny a dalších prospěšných látek. Díky své všestrannosti a výjimečné chuti si kabocha získala důležité místo v japonské kuchyni a je oblíbenou podzimní a zimní ingrediencí.

Význam slova Kabocha

Kabocha je japonský výraz pro dýni, konkrétně pro zimní odrůdu dýně s tmavě zelenou slupkou a sladkou, oranžovou dužinou. Tato dýně je velmi oblíbená v japonské kuchyni a často se používá v různých pokrmech, od polévek a dušených jídel až po sladké dezerty.

Překlad a historie slova Kabocha

Slovo „kabocha“ pochází z japonštiny a doslova znamená „dýně“. Tato odrůda dýně byla poprvé introdukována do Japonska v 16. století portugalskými obchodníky, kteří ji přivezli z Kambodže, odtud také pochází její název. V průběhu staletí se kabocha stala nedílnou součástí japonské kuchyně a kultury.

Využití slova Kabocha

Kabocha se v Japonsku používá v mnoha tradičních pokrmech. Často se vaří v dashi vývaru s miso pastou, čímž vzniká oblíbená polévka zvaná kabocha miso shiru. Dýně se také peče, smaží tempura způsobem nebo se přidává do kari. Díky své sladké chuti se kabocha používá i v dezertech, jako jsou koláče, dorty nebo zmrzlina. Kromě kulinářského využití se slovo „kabocha“ používá i v běžné konverzaci jako označení pro tuto specifickou odrůdu dýně.

Kanji (Kanži) slova Kabocha

V japonštině se slovo „kabocha“ píše pomocí dvou kanži znaků: 南瓜. První znak 南 (nan) znamená „jih“ a druhý znak 瓜 (ka) znamená „meloun“ nebo „dýně“. Dohromady tyto znaky označují dýni, která pochází z jižních oblastí.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu „kabocha“:

  1. Kuri kabocha (栗かぼちゃ) – doslova „kaštanová dýně“, označuje odrůdu kabochy s kaštanově hnědou slupkou.
  2. Seiyo kabocha (西洋かぼちゃ) – doslova „západní dýně“, označuje dýně původem ze západních zemí, jako je například máslová dýně.
  3. Tonasu (トナス) – další odrůda dýně, která je menší a sladší než kabocha.
  4. Pumpkin (パンプキン) – anglické slovo pro dýni, které se v japonštině používá pro označení halloweenských dýní nebo dýňových výrobků západního stylu.

Kabocha je tedy nejen významným slovem v japonské kulinářské terminologii, ale odráží i historii a kulturní výměnu mezi Japonskem a ostatními zeměmi. Její všestranné využití v kuchyni a jedinečná chuť z ní dělají oblíbenou a ceněnou potravinu po celém Japonsku.

« Zpět na slovník pojmů