Konoshiro

Konoshiro, známý také jako gizzard shad, je druh mořské ryby patřící do čeledi sleďovitých (Clupeidae). Tento malý stříbřitý živočich se vyskytuje převážně v pobřežních vodách severozápadního Pacifiku, zejména kolem Japonska, Koreje a Číny. Konoshiro dorůstá délky obvykle mezi 15 až 20 centimetry a vyznačuje se štíhlým, bočně zploštělým tělem s výrazně pilovitým břišním kýlem.

Význam slova Konoshiro (kontext mořský živočich)

V japonštině „konoshiro“ doslova znamená „tento bílý“. Název odkazuje na charakteristickou stříbřitě bílou barvu těla této ryby. Konoshiro hraje důležitou roli v mořském ekosystému jako potrava pro větší dravé ryby, mořské ptáky a některé mořské savce. Zároveň se jedná o komerčně významný druh, který je ceněný pro své chutné maso bohaté na proteiny a omega-3 mastné kyseliny.

Překlad a historie slova Konoshiro (kontext mořský živočich)

Japonský název „konoshiro“ se do angličtiny překládá jako „gizzard shad“, což v doslovném překladu znamená „žaludeční sleď“. Tento poněkud neobvyklý název pravděpodobně vznikl kvůli anatomické podobnosti svalnatého žaludku konoshira s žaludky (gizzardy) některých ptáků. V češtině se pro konoshiro používá převážně jeho původní japonské označení nebo překlad „sleďovec žaludeční“.

Využití slova Konoshiro (kontext mořský živočich)

Konoshiro je v Japonsku a dalších asijských zemích oblíbenou a hojně využívanou potravinou. Nejčastěji se konzumuje čerstvý, ale používá se také sušený, uzený nebo nasolený. Maso konoshira je pevné, chutné a výživné, proto se často přidává do různých pokrmů jako jsou polévky, smažená jídla, saláty nebo sushi. Kromě potravinářského využití slouží konoshiro také jako důležitá návnada při komerčním i rekreačním rybolovu.

Kanji (Kanži) slova Konoshiro

Japonský název „konoshiro“ se zapisuje pomocí tří kanži znaků: 此の白. První znak 此 (kono) znamená „tento“, druhý znak の (no) je gramatická částice vyjadřující přivlastňování a třetí znak 白 (shiro) znamená „bílý“. Dohromady tedy kanži znaky 此の白 doslova znamenají „tento bílý“, což odkazuje na stříbřitě bílé zbarvení těla konoshira.

Významově podobná slova (kontext mořský živočich)

Mezi další mořské živočichy, které jsou významově podobné konoshiru, patří například:

  1. Iwashi (鰯) – sardinka japonská
  2. Katakuchi iwashi (片口鰯) – sardel japonská
  3. Urume iwashi (うるめ鰯) – sleď tichomořský
  4. Aji (鯵) – makrela japonská
  5. Sanma (秋刀魚) – makrelovec japonský

Všechny tyto ryby patří do čeledi sleďovitých a jsou podobně jako konoshiro důležitou součástí japonské kuchyně a mořského ekosystému.

« Zpět na slovník pojmů