Koshu

Zrání je klíčový proces, který významně ovlivňuje chuť a kvalitu mnoha potravin a nápojů, včetně koshu, tradičního japonského vína. Během zrání dochází k chemickým reakcím, které transformují základní složky surovin. V případě koshu, které se vyrábí ze speciálně upravených hroznů, zrání umožňuje rozvoj komplexních aromat a chutí, které jsou charakteristické pro toto víno. Hrozny pro koshu jsou nechány vysychat, což koncentruje jejich cukry a kyseliny, a poté jsou fermentovány a zrání probíhá často v dřevěných sudech. Tento proces nejenže zesiluje chuť, ale také přispívá k jemnosti a hloubce, které koshu odlišují od jiných typů vína.

Význam slova Koshu

Slovo „Koshu“ v japonštině označuje jak samotnou odrůdu hroznů, tak i víno z nich vyrobené. Doslovný překlad slova „Koshu“ je „stará odrůda“, což odkazuje na dlouhou historii pěstování této odrůdy v Japonsku.

Překlad a historie slova Koshu

Odrůda Koshu byla do Japonska přivezena z Kavkazu přes Hedvábnou stezku před více než 1000 lety. Po staletí byla pěstována především jako stolní odrůda a k výrobě hrozinek. Teprve v 19. století se začala používat i k výrobě vína.

Moderní historie vína Koshu se začala psát v 70. letech 20. století, kdy japonští vinaři začali experimentovat s západními metodami výroby vína a snažili se zlepšit kvalitu místních vín. Od té doby popularita a kvalita vína Koshu neustále roste a dnes je považováno za vlajkovou loď japon vinařství.

Využití slova Koshu

Kromě označení odrůdy a vína se slovo „Koshu“ používá i v názvech některých vinařství a vinařských oblastí v Japonsku. Například „Château Mercian Koshu Kiiroka“ je známé vinařství v prefektuře Yamanashi, které se specializuje na výrobu vína z odrůdy Koshu.

Kanji (Kanži) slova Koshu

V japonštině se slovo „Koshu“ píše pomocí dvou kanži znaků: 甲州. První znak 甲 (kó) znamená „první, vrchní, svrchní“ a druhý znak 州 (shū) znamená „provincie“. Dohromady tedy kanži znaky 甲州 označují „vrchní provincii“, což je starý název pro prefekturu Yamanashi, hlavní oblast pěstování odrůdy Koshu.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu „Koshu“:

  • „Budó“ (葡萄) – hrozny, víno
  • „Wain“ (ワイン) – víno (přejato z angličtiny)
  • „Yamanashi“ (山梨) – prefektura Yamanashi, hlavní oblast pěstování odrůdy Koshu
  • „Nihonšu“ (日本酒) – japonské rýžové víno saké
« Zpět na slovník pojmů