Kyuri

Kyuri je japonský výraz pro okurku, která je velmi oblíbenou a všestrannou ingrediencí v japonské kuchyni. Okurky se v Japonsku používají v mnoha různých pokrmech, kde přispívají svou svěží chutí, křupavou texturou a osvěžujícím charakterem. Jedním z nejběžnějších použití kyuri je v salátech, kde se nakrájené okurky míchají s dalšími ingrediencemi jako je wakame (mořská řasa), daikon (ředkev) nebo třeba tofu. Okurky se také často používají jako součást sushi, zejména v populárních rolkách jako je kappa maki, kde tvoří hlavní náplň. Tenké plátky kyuri se také přidávají do sendvičů onigirazu nebo se podávají jako jednoduchá, osvěžující příloha k hlavním jídlům. Kromě toho se okurky v japonské kuchyni používají i v nakládané formě, známé jako tsukemono. Nakládané okurky se připravují různými způsoby, například s rýžovými otrubami (nukazuke), sójovou omáčkou (shoyuzuke) nebo octem (suzuke), a podávají se jako chutný a osvěžující doplněk k jídlu. Kyuri jsou ceněny nejen pro svou chuť a texturu, ale také pro své zdravotní benefity. Obsahují vysoký podíl vody, jsou nízkokalorickéa bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. V japonské kuchyni představují okurky důležitou a všestrannou ingredienci, která dodává pokrmům svěžest, křupavost a zdraví prospěšné látky.

Význam slova Kyuri

Kyuri je japonský výraz pro okurku. Toto slovo se používá v Japonsku pro označení plodů rostliny okurky seté (Cucumis sativus), která patří do čeledi tykvovitých. Okurky jsou v Japonsku velmi oblíbenou a hojně konzumovanou zeleninou, která se využívá v mnoha tradičních pokrmech.

Překlad a historie slova Kyuri

Slovo Kyuri (きゅうり) se skládá ze tří znaků kandži: 胡 (kyu), 瓜 (uri) a リ (ri). První znak 胡 (kyu) znamená „cizí“ nebo „barbarský“, druhý znak 瓜 (uri) označuje „meloun“ a třetí znak リ (ri) je fonetickým doplňkem. Doslovný překlad Kyuri tedy zní „cizí meloun“.

Původ slova Kyuri

sahá do období Nara (710-784 n.l.), kdy byly okurky poprvé introdukovány do Japonska z Číny. V té době se okurky nazývaly „kari-uri“ (苽瓜), což znamená „meloun z Kari“ (Kari bylo staré jméno pro Čínu). Postupem času se výslovnost změnila na „kyuri“ a zápis slova se ustálil na současné podobě 胡瓜.

Využití slova Kyuri Slovo Kyuri

se v japonštině používá nejen pro označení plodů okurky, ale také pro pojmenování pokrmů, které okurky obsahují. Mezi nejznámější patří:

  1. Kyuri no sunomono – salát z nakrájených okurek s octem, cukrem a sójovou omáčkou
  2. Kyuri no tsukemono – nakládané okurky, často podávané jako příloha k rýži
  3. Kyuri no maki – rolky z rýžového papíru plněné okurkami a dalšími ingrediencemi
  4. Kyuri no rayu-zuke – okurky marinované v chilli oleji

Okurky jsou v Japonsku ceněny pro svou svěžest, křupavost a schopnost doplnit a ozvláštnit mnoho pokrmů. Jsou nedílnou součástí japonské kuchyně a jejich konzumace je spojována s řadou zdravotních benefitů.

Kanji (Kanži) slova Kyuri

Jak již bylo zmíněno, slovo Kyuri se zapisuje pomocí tří znaků kandži: 胡瓜. První znak 胡 (kyu) se skládá z radikálu 月 (měsíc) a fonetického komponentu 古 (starý). Druhý znak 瓜 (uri) představuje piktogram melounu a třetí znak リ (ri) je katakanou zapsaná slabika „ri“.

Znalost kandži je v Japonsku velmi důležitá, protože umožňuje porozumět významu slov a usnadňuje čtení a psaní. Kandži pro Kyuri patří mezi základní znaky, které se učí japonské děti již na prvním stupni základní školy.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu Kyuri:

  1. Cucumis – latinský název pro rod okurka, který se používá v odborné botanické terminologii
  2. Tsuke-mono – obecný výraz pro nakládanou zeleninu, do které patří i kyuri no tsukemono
  3. Yasai – japonské slovo pro zeleninu, mezi kterou se řadí i okurky
  4. Sunomono – označení pro salát z nakrájené zeleniny s octem a dalšími přísadami, často se připravuje právě z okurek

Všechna tato slova souvisí s okurkami a jejich využitím v japonské kuchyni, ať už se jedná o botanickou klasifikaci, způsob úpravy nebo zařazení do širší kategorie potravin.

Závěrem lze říci, že slovo Kyuri je neodmyslitelnou součástí japonského jazyka a kultury. Okurky, které toto slovo označuje, jsou v Japonsku velmi oblíbené a hojně konzumované. Jejich název odráží historii jejich introdukce do země a způsob zápisu pomocí kandži ukazuje na hluboké propojení japonštiny s čínštinou. Kyuri jsou využívány v mnoha tradičních pokrmech a jejich konzumace je spojována s řadou zdravotních benefitů. Znalost slova Kyuri a jeho významu je tedy důležitá nejen pro studium japonštiny, ale také pro pochopení japonské kuchyně a kultury.

« Zpět na slovník pojmů