Mentaiko

Mentaiko jsou nakládané jikry tresky, které se v Japonsku těší velké oblibě jako ingredience v mnoha pokrmech. Tyto jikry pocházejí původně z Koreje, ale staly se neodmyslitelnou součástí japonské kuchyně. Mentaiko se obvykle nakládají v pikantní marinádě z chilli, sezamového oleje a dalších koření, což jim dodává charakteristickou ostrou a bohatou chuť. Jsou oblíbené jako doplněk k rýži, v sushi, v omletách nebo jako náplň do sendvičů. Díky své výrazné chuti a textuře přidávají jedinečný rozměr každému pokrmu, ve kterém jsou použity.

Význam slova Mentaiko

Mentaiko je japonský termín, který označuje nakládanou treščí jikru. Tato lahůdka je velmi oblíbená v japonské kuchyni a často se podává jako součást různých pokrmů, například v onigiri (rýžové koule), pasta (těstoviny) nebo jako náplň do sushi.

Mentaiko se vyrábí z jiker aljašské tresky, které se nejprve nasolí a poté se naloží do směsi chilli papričky, sake (rýžové víno) a dalších ingrediencí podle konkrétního receptu. Výsledkem je pikantní, slaná a lehce křupavá pochoutka s nezaměnitelnou chutí a texturou.

Překlad a historie slova Mentaiko

Slovo „mentaiko“ se skládá ze dvou částí: „men“ (麺), což znamená nudle nebo těstoviny, a „taiko“ (太鼓), což znamená buben. Název odkazuje na podobnost mezi tvarem a velikostí jednotlivých jiker a malými bubínky používanými v tradiční japonské hudbě.

Historie mentaiko sahá do 20. let 20. století, kdy japonský obchodník s potravinami jménem Toshio Kawahara začal experimentovat s nakládáním treščích jiker. Inspiroval se korejským pokrmem „myeongnan jeot“, což jsou nakládané jikry mintaje. Kawahara upravil recept podle japonských chutí a preference a vzniklo tak mentaiko, které si rychle získalo popularitu po celém Japonsku.

Využití slova Mentaiko

Mentaiko se používá v různých japonských pokrmech, kde dodává jídlům výraznou chuť a texturu. Nejčastěji se podává jako:

 1. Příloha k rýži: Mentaiko se často míchá s rýží a dalšími ingrediencemi, jako je máslo nebo sójová omáčka, a vytváří tak chutné a syté jídlo.
 2. Náplň do onigiri: Onigiri jsou japonské rýžové koule, které se plní různými náplněmi, včetně mentaiko.
 3. Pasta: Mentaiko se používá jako omáčka na těstoviny, často v kombinaci se smetanou, máslem a dalšími přísadami.
 4. Sushi a sashimi: Mentaiko se někdy používá jako náplň do sushi rolek nebo se podává jako sashimi (syrové plátky ryby).

Kanji (Kanži) slova Mentaiko

Slovo „mentaiko“ se v japonštině píše pomocí tří kanži znaků:

 1. 明 (men) – jasný, zářivý
 2. 太 (tai) – tlustý, silný
 3. 子 (ko) – dítě, potomek

Dohromady tyto znaky doslova znamenají „jasné tlusté dítě“, což odkazuje na vzhled a vlastnosti nakládaných treščích jiker.

Významově podobná slova

 1. Tarako: Tarako je velmi podobné mentaiko, ale není ochucené chilli papričkou a dalšími ingrediencemi. Jedná se o nakládané treščí jikry, které mají jemnější chuť a světlejší barvu než mentaiko.
 2. Tobiko: Tobiko jsou jikry létajícího rybce, které se často používají jako ozdoba na sushi. Mají menší velikost a křupavější texturu než mentaiko a tarako.
 3. Ikura: Ikura jsou lososí jikry, které se často podávají jako sushi nebo sashimi. Mají větší velikost a jemnější texturu než mentaiko a tarako.
 4. Kazunoko: Kazunoko jsou nakládané jikry sleďů, které se často podávají jako součást japonského novoročního jídla „osechi ryori“. Mají jemnou, sladkou chuť a žlutou až oranžovou barvu.

Mentaiko je jedinečná japonská lahůdka, která si získala srdce mnoha gurmánů po celém světě. Její pikantní, slaná chuť a křupavá textura z ní dělají všestrannou ingredienci, kterou lze použít v různých pokrmech. Ať už ji ochutnáte v onigiri, na těstovinách nebo jako součást sushi, mentaiko vám jistě poskytne nezapomenutelný kulinářský zážitek.

« Zpět na slovník pojmů