Ninniku

Obsah příspěvku

Ninniku je japonský výraz pro česnek, aromatickou zeleninu, která se hojně používá v japonské kuchyni pro svou výraznou chuť a vůni. Česnek patří do čeledi liliovitých a má charakteristické ostré aroma, které pochází z obsahových látek, zejména allicinu. V Japonsku se česnek používá v mnoha různých pokrmech, kde dodává jídlům hloubku a komplexnost chuti. Často se přidává do marinád na maso a ryby, kde pomáhá zjemnit a vyvážit jejich chuť. Česnek se také používá jako základ pro různé omáčky a dipy, například v populární česnekové omáčce „ninniku dare“, která se podává k grilovaným masům nebo zelenině. V japonské kuchyni se česnek obvykle používá střídměji než v některých jiných asijských kuchyních, aby nepřebil ostatní chutě, ale stále hraje důležitou roli v celkové harmonii pokrmů. Kromě své chuti je česnek v Japonsku ceněn i pro své zdravotní benefity – obsahuje antioxidanty, posiluje imunitu a má antibakteriální účinky. Ačkoli není tak výrazně v popředí jako některé jiné ingredience, ninniku je nepostradatelnou součástí japonské kulinářské tradice a přispívá k bohatosti a rozmanitosti japonských pokrmů.

Význam slova Ninniku

Ninniku je japonské slovo, které v překladu znamená česnek. Jedná se o běžně používaný výraz v japonštině pro tuto aromatickou zeleninu, která je nedílnou součástí mnoha tradičních i moderních japonských pokrmů.

Překlad a historie slova Ninniku

Slovo ninniku se skládá ze dvou znaků kandži – 忍 (nin) a 辛 (niku). První znak 忍 (nin) nese význam trpělivosti, vytrvalosti nebo snášení něčeho. Druhý znak 辛 (niku) znamená pálivý, ostrý nebo také hořký. Dohromady tedy ninniku doslova znamená „snášet pálivost“.

Toto pojmenování pravděpodobně odkazuje na výraznou chuť a aroma česneku, které může být pro některé lidi až nepříjemně silné a pálivé. Zároveň to může symbolizovat i zdravotní benefity česneku – schopnost posílit imunitu a pomoci tělu „snášet“ a odolávat nemocem.

Využití slova Ninniku

Výraz ninniku se v japonštině používá vždy, když se mluví o česneku jako surovině nebo chuti. Můžete se s ním setkat v názvech pokrmů obsahujících česnek (např. ninniku ramen – česnekový ramen), v receptech nebo třeba na obalech potravin.

Zajímavostí je, že v hovorové japonštině se slovo ninniku někdy používá i v přeneseném významu pro popis něčeho pálivého, ostrého či silného – podobně jako v češtině můžeme říct, že něco má „česnekovou“ chuť nebo vůni.

Kanji (Kandži) slova Ninniku

Jak už bylo zmíněno, ninniku se píše pomocí dvou kandži znaků:

忍 (nin) – skládá se z radikálu 心 (kokoro) znamenajícího srdce a fonému 刃 (jin) označujícího čepel. Dohromady tedy vyjadřuje myšlenku „srdce snášející ostrost“.

辛 (niku) – obsahuje radikál 辛 (karui) vyjadřující pálivost a foném 十 (džú) znamenající deset. Odkazuje tak na intenzivní, „desetinásobnou“ pálivost.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná výrazu ninniku:

  • Šóga (生姜) – zázvor
  • Tógaraši (唐辛子) – chilli paprička
  • Wasabi (山葵) – wasabi, japonský křen
  • Karashi (芥子) – hořčice

Všechna tato slova označují suroviny či chutě, které jsou výrazné, pálivé a dodávají pokrmům říz. Stejně jako česnek jsou i ony nedílnou součástí japonské kuchyně a gastronomie.

Závěrem lze říci, že ninniku je více než jen prosté označení česneku – odráží jedinečnost této suroviny, její charakteristické aroma a chuť i důležitou roli, kterou hraje v japonské kultuře a kuchyni. Skrze své kandži znaky vypráví příběh o síle a intenzitě, kterou česnek přináší, a zároveň o schopnosti těla tuto pálivost snášet a těžit z jejích blahodárných účinků.

Časté otázky týkající se výrazu Ninniku

  • Co znamená japonský termín Ninniku ?

    Ninniku je japonské slovo, které v překladu znamená česnek. Jedná se o běžně používaný výraz v japonštině pro tuto aromatickou zeleninu.

  • Co je Ninniku v kontextu japonského nožířství nebo jídla?

    Ninniku je japonský výraz pro česnek, aromatickou zeleninu, která se hojně používá v japonské kuchyni pro svou výraznou chuť a vůni.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky