San-Ju-Roku Kasen

San-Ju-Roku Kasen, je termín používaný v japonské kultuře k označení skupiny vysoce uznávaných samurajů a mečířů z různých období japonské historie. Tito válečníci jsou oslavováni pro své mimořádné dovednosti v boji, strategii a často i pro svůj přínos k umění a literatuře. Každý z těchto mečířů má svůj jedinečný příběh, který často zahrnuje dramatické duely, statečné bitvy a hluboké filozofické vhledy. Příběhy těchto samurajů jsou dodnes vyprávěny jako inspirace pro současné generace a jsou připomínkou ideálů cti, odvahy a mistrovství, které definovaly samurajský životní styl.

Význam slova San-Ju-Roku Kasen

San-Ju-Roku Kasen, což v překladu znamená „Třicet šest básníků“, je termín používaný v japonské literatuře a kultuře, který označuje skupinu vybraných básníků z období Heian a následujících epoch. Tito básníci jsou považováni za mistry svého řemesla a byli vybráni pro svůj významný přínos k rozvoji japonské poezie, zejména waka poezie. Skupina San-Ju-Roku Kasen je obdivována pro svou uměleckou dovednost a hluboký vliv na japonskou literární tradici.

Překlad a historie slova San-Ju-Roku Kasen

Slovo „San-Ju-Roku“ znamená „třicet šest“ a „Kasen“ je složenina slov „ka“, což znamená „báseň“ nebo „básník“, a „sen“, což znamená „řeka“. Doslovný překlad „řeka básníků“ odkazuje na proud tvorby a inspirace, který tito básníci představují. Historicky byla tato skupina básníků ustanovena během období Heian, kdy byla poezie považována za vysoce ceněnou formu umění a komunikace mezi aristokracií.

Využití slova San-Ju-Roku Kasen

Termín San-Ju-Roku Kasen se používá v různých kontextech, včetně literatury, umění a vzdělávání. V literatuře se odkazuje na studium a analýzu děl těchto básníků, jejichž práce jsou často předmětem akademického bádání a výuky. V umění můžeme najít obrazy a ilustrace, které zobrazují těchto třicet šest básníků, což je populární téma v tradičních japonských uměleckých formách jako je malba na hedvábí nebo dřevořezba.

Kanji (Kanži) slova San-Ju-Roku Kasen

Kanji pro San-Ju-Roku Kasen jsou 三十六歌仙. Každý znak má specifický význam: 三 (san) znamená „tři“, 十 (ju) znamená „deset“, 六 (roku) znamená „šest“, 歌 (ka) znamená „báseň“ nebo „zpívat“, a 仙 (sen) znamená „něco mimořádného“ nebo „básník“. Tyto znaky dohromady symbolizují nejen počet básníků, ale i jejich výjimečný status v japonské literatuře.

Významově podobná slova

Slova podobná San-Ju-Roku Kasen zahrnují „Hyakunin Isshu“, což je výběr sto básní od sta různých básníků, který byl sestaven během pozdějších období. Další podobný termín je „Nijūichi Daifū“, což odkazuje na dvacet jedna vybraných dvorních dám, které byly také uznávanými básnírkami v období Heian. Tyto termíny zdůrazňují význam poezie a literární tradice v japonské kultuře a historii.

« Zpět na slovník pojmů