Sanjo

Sanjo je město ležící v prefektuře Niigata v Japonsku, které je proslulé svou dlouhou historií a tradicí výroby vysoce kvalitních nožů, nůžek a dalších řemeslných nástrojů. Nožířská tradice v Sanjo sahá až do období Edo (1603-1868), kdy se místní kováři začali specializovat na výrobu nožů a nůžek z vysoce kvalitní oceli. V průběhu let si nože ze Sanjo získaly reputaci pro svou výjimečnou řemeslnou zpracování, trvanlivost a ostrost. Mnoho slavných japonských nožířských značek a řemeslníků pochází právě z tohoto města a okolního regionu. Nože ze Sanjo jsou ceněny pro použití prémiových materiálů, precizní techniky kování a broušení a důraz na funkčnost i estetiku. Jsou oblíbené mezi profesionálními šéfkuchaři i nadšenci do vaření po celém světě.

Význam slova Sanjo

Sanjo je japonské slovo, které se skládá ze dvou znaků: „san“ (三) znamenající „tři“ a „jo“ (条) znamenající „článek“ nebo „klauzule“. Doslovný překlad slova Sanjo je tedy „tři články“ nebo „tři klauzule“.

Překlad a historie slova Sanjo

Slovo Sanjo má svůj původ v japonské historii a je spojeno s městem Sanjo v prefektuře Niigata. Město Sanjo bylo známé svou výrobou kvalitních mečů a nožů již od období Edo (1603-1868). Místní kováři vyvinuli speciální techniku výroby, která zahrnovala tři hlavní kroky nebo „články“ procesu. Tyto tři kroky se staly základem pro pojmenování města Sanjo a později i pro označení nožů, které se zde vyráběly.

Využití slova Sanjo

V současnosti se slovo Sanjo používá především v souvislosti s japonskými noži. Nože Sanjo jsou vysoce ceněné pro svou kvalitu, ostrost a trvanlivost. Jsou oblíbené mezi profesionálními kuchaři i domácími uživateli. Nože Sanjo se vyrábějí tradičními metodami s důrazem na detail a preciznost. Jsou známé svou schopností udržet ostrost po dlouhou dobu a svou odolností.

Kromě nožů se slovo Sanjo používá i v jiných oblastech. Například v japonské literatuře se může objevit jako název kapitoly nebo části knihy, která se skládá ze tří částí nebo má tři hlavní témata.

Kanji (Kanži) slova Sanjo

Slovo Sanjo se v japonštině píše pomocí dvou kanži znaků:

 1. 三 (san) – znamená „tři“
 2. 条 (jo) – znamená „článek“ nebo „klauzule“

Když se tyto dva znaky spojí, vytvoří slovo Sanjo (三条).

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která mají podobný význam jako Sanjo nebo obsahují stejné kanži znaky:

 1. Sanjō (三条) – může také označovat japonské příjmení
 2. Sanjō-dōri (三条通) – název ulice v Kjótu
 3. Sanjō Ōhashi (三条大橋) – název mostu v Kjótu
 4. Sanjō-kai (三条会) – název japonské obchodní asociace

Závěrem lze říci, že slovo Sanjo má bohatou historii a je úzce spjato s japonskou kulturou a řemeslnou tradicí. Jeho význam přesahuje pouhou definici „tří článků“ a odráží hlubokou úctu k preciznosti, kvalitě a um výroby nožů. Slovo Sanjo je symbolem japonské dokonalosti a představuje odkaz, který si zaslouží obdiv a respekt.

Časté otázky týkající se výrazu Sanjo

 • Co znamená japonský termín Sanjo ?

  Slovo Sanjo má svůj původ v japonské historii a je spojeno s městem Sanjo v prefektuře Niigata.

 • Co je Sanjo v kontextu japonského nožířství ?

  Sanjo je město ležící v prefektuře Niigata v Japonsku, které je proslulé svou dlouhou historií a tradicí výroby vysoce kvalitních nožů, nůžek a dalších řemeslných nástrojů.

« Zpět na slovník pojmů