Satsumaimo

Satsumaimo je japonský název pro sladký brambor, který je oblíbenou a často používanou ingrediencí v japonské kuchyni. Tyto sladké brambory mají tmavě fialovou slupku a jasně žlutou až oranžovou dužinu. Vyznačují se bohatou, sladkou a téměř kaštanovou chutí, která je výraznější než u běžných sladkých brambor. Satsumaimo mají také vlhkou a krémovou texturu, která se skvěle hodí do různých úprav.

Význam slova Satsumaimo

Satsumaimo je japonský výraz pro sladké brambory. Tato zelenina je v Japonsku velmi oblíbená a často se používá v tradiční i moderní kuchyni. Sladké brambory mají sladkou chuť a měkkou, vláknitou texturu. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což z nich činí zdravou volbu pro mnoho lidí.

Překlad a historie slova Satsumaimo

Slovo „Satsumaimo“ se skládá ze dvou částí: „Satsuma“ a „imo“. „Satsuma“ odkazuje na bývalou provincii v Japonsku (nyní prefektura Kagoshima), kde se sladké brambory hojně pěstovaly. „Imo“ jednoduše znamená „brambor“. Sladké brambory byly do Japonska introdukovány v 17. století z Číny a rychle se staly populární plodinou, zejména v oblasti Satsuma.

Využití slova Satsumaimo

Satsumaimo se v japonské kuchyni používají různými způsoby. Mohou se vařit, péct, smaž it nebo zpracovávat na pyré. Často se podávají jako příloha k hlavním jídlům, ale mohou se také používat v dezert ech, pečivu a sladkostech. Populární způsob přípravy je „yaki-imo“, kdy se sladké brambory pečou vcelku ve slupce. Prodávají se pak jako pouliční jídlo během chladnějších měsíců.

Kanji (Kanži) slova Satsumaimo

V japonštině se Satsumaimo píše pomocí tří kanži znaků: 薩摩芋. První dva znaky, 薩摩, představují „Satsuma“, zatímco poslední znak, 芋, znamená „brambor“ nebo „hlíza“.

Významově podobná slova

Existuje několik dalších japonských slov souvisejících se sladkými bramborami:

  1. Imo (芋) – obecný termín pro brambory nebo hlízy
  2. Yaki-imo (焼き芋) – pečené sladké brambory
  3. Daigaku-imo (大学芋) – smažené sladké brambory obalené v karamelu, populární sladkost
  4. Imo-kinton (芋きんとん) – dezert ze sladkých brambor a cukru
  5. Imo-mochi (芋餅) – sladkost vyrobená ze sladkých brambor a rýžové mouky

Satsumaimo jsou nedílnou součástí japonské kuchyně a kultury. Jejich sladká chuť, všestrannost a nutriční hodnota z nich dělají oblíbenou volbu pro mnoho lidí. Ať už jsou pečené, smažené nebo zpracované do dezertů, sladké brambory zůstávají základní potravinou s dlouhou a bohatou historií v Japonsku.

« Zpět na slovník pojmů