Shiso no ha

Listy japonské bylinky shiso jsou nedílnou součástí japonské kuchyně. Tyto aromatické listy mají výraznou, osvěžující chuť, která připomíná kombinaci máty, bazalky a citrusů. Shiso se používá v mnoha různých úpravách – jako ozdoba pokrmů, přísada do salátů, součást marinád nebo jako obal na grilované maso či ryby. Listy se také nakládají do soli nebo octa a používají se jako konzervant a dochucovadlo. Shiso je bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály, což z něj činí nejen chutný, ale i zdravý doplněk jídelníčku.

Význam slova Shiso no ha

Shiso no ha je japonský výraz, který v překladu znamená „list shiso“. Shiso, známé také jako perilla, je aromatická bylina hojně využívaná v japonské kuchyni. Listy shiso mají charakteristickou vůni a chuť, která připomíná kombinaci máty, bazalky a skořice. Existují dvě hlavní odrůdy shiso – zelená (aojiso) a červená (akajiso), přičemž každá má mírně odlišnou chuť a použití.

Překlad a historie slova Shiso no ha

Slovo „shiso“ pochází z japonštiny a doslovně se překládá jako „fialový list“. Tato bylina má svůj původ v Číně, odkud se rozšířila do Japonska, Koreje a dalších částí Asie. V Japonsku se shiso používá již po staletí a je nedílnou součástí tradiční kuchyně. První písemné zmínky o této bylině se datují do období Nara (710-784 n.l.).

Výraz „no ha“ v japonštině znamená „list“ nebo „listy“. Spojení „shiso no ha“ tedy odkazuje specificky na listy byliny shiso, které jsou hlavní částí rostliny používanou v kulinářství.

Využití slova Shiso no ha

Listy shiso mají v japonské kuchyni všestranné využití. Často se používají jako dekorace a chuťový doplněk k různým pokrmům. Zelené listy shiso se běžně přidávají do salátů, obložených misek (donburi) a jako ozdoba na sashimi a sushi. Červené listy se používají k barvení nakládané zeleniny zvané „umeboshi“ a k přípravě ochucených rýžových placek „yukari“.

Kromě toho se listy shiso používají jako balicí materiál pro různé druhy jídla, například pro grilované maso nebo rýžové koule onigiri. Jejich výrazná vůně a chuť dodávají zabaleným pokrmům jedinečný charakter.

Shiso no ha se také využívá v japonské bylinné medicíně. Listy obsahují různé zdraví prospěšné látky, jako jsou antioxidanty, vitamíny a minerály. Věří se, že mají protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky.

Kanji (Kanži) slova Shiso no ha

V japonštině se výraz „shiso no ha“ zapisuje pomocí tří kanži znaků:

  • 紫 (shi) – fialový
  • 蘇 (so) – oživit, obnovit
  • 葉 (ha) – list

Kombinace těchto znaků vytváří slovo „shiso“ (紫蘇), které v doslovném překladu znamená „fialová bylina“. Přidáním znaku pro list (葉) vzniká výraz „shiso no ha“ (紫蘇の葉).

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná výrazu „shiso no ha“:

  1. Aojiso (青紫蘇) – zelená odrůda shiso
  2. Akajiso (赤紫蘇) – červená odrůda shiso
  3. Ōba (大葉) – jiný název pro shiso, doslova „velký list“
  4. Perilla (ペリラ) – latinský název pro shiso, používaný i v angličtině
  5. Egoma (荏胡麻) – příbuzná rostlina shiso, používaná především pro svá semínka

Shiso no ha je důležitou součástí japonské kulinářské tradice a kultury. Tato aromatická bylina dodává pokrmům nezaměnitelnou chuť a vůni a zároveň slouží jako atraktivní dekorativní prvek. Ať už v zelené nebo červené variantě, listy shiso ozvláštňují a obohacují širokou škálu japonských jídel. Jejich všestrannost a zdravotní benefity z nich činí ceněnou ingredienci, bez které si japonskou kuchyni lze jen těžko představit.

« Zpět na slovník pojmů