Takenoko

Obsah příspěvku

Bambusové výhonky, známé v Japonsku jako takenoko, jsou oblíbenou a tradiční ingrediencí japonské kuchyně. Tyto výhonky jsou mladé výhonky různých druhů bambusu, které se sklízejí brzy na jaře, než se stanou dřevnatými. Takenoko mají jemnou, křehkou texturu a delikátní, mírně sladkou chuť s nádechem oříšků. Před vařením se musí oloupat a předvařit, aby se odstranila případná hořkost. V japonské kuchyni se bambusové výhonky používají v různých pokrmech, jako jsou polévky, dušené pokrmy, smažená jídla a jarní závitky. Jsou ceněny nejen pro svou chuť, ale také pro svou křupavou texturu a nutriční hodnotu, protože obsahují vlákninu, vitamíny a minerály.

Význam slova Takenoko

Takenoko je japonský výraz, který v překladu znamená „bambusový výhonek“. Tento termín se používá pro označení mladých, čerstvě vyrašených výhonků bambusu, které jsou oblíbenou ingrediencí v japonské kuchyni. Takenoko jsou ceněny pro svou křehkou texturu, jemnou chuť a vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů.

Překlad a historie slova Takenoko

Slovo „takenoko“ se skládá ze dvou částí: „take“ (竹), což znamená bambus, a „ko“ (の子), které označuje dítě nebo potomka. Doslovný překlad by tedy byl „dítě bambusu“ nebo „bambusové dítě“, což odkazuje na mladé výhonky vyrůstající z bambusových kořenů.

Bambusové výhonky mají v japonské kuchyni dlouhou historii. Již od dávných dob byly považovány za delikatesu a byly součástí jídelníčku šlechty a samurajů. V období Edo (1603-1868) se takenoko staly dostupnějšími i pro běžné obyvatele a jejich obliba se rozšířila po celém Japonsku.

Využití slova Takenoko

Takenoko se používají v různých japonských pokrmech, jako jsou polévky, saláty, smažená jídla a tempura. Často se podávají jako součást tradičního jarního jídla zvané „sansai“, které se skládá z různých jedlých divokých rostlin a výhonků.

Kromě kulinářského využití mají takenoko i symbolický význam. V japonské kultuře jsou spojovány s jarem, novým začátkem a růstem. Často se objevují v umění, literatuře a poezii jako symbol mládí, vitality a odolnosti.

Kanji (Kanži) slova Takenoko

Slovo takenoko se v japonštině píše pomocí dvou kanži znaků:

  1. 竹 (take) – bambus
  2. の子 (noko) – dítě, potomek

Kanži znak pro bambus (竹) se skládá z dvou částí: horní část představuje listy a spodní část symbolizuje kořeny bambusu. znak se používá i v dalších slovech souvisejících s bambusem, jako například „takeuma“ (竹馬), což znamená dřevěný kůň nebo chůdy.

Významově podobná slova

  1. Menma (メンマ) – fermentované bambusové výhonky, které se často používají jako přísada do rámenových polévek.
  2. Wakatake (若竹) – mladé bambusové výhonky, podobné takenoko, ale sklízené dříve a mající jemnější chuť.
  3. Takenoko no nimono (竹の子の煮物) – dušené bambusové výhonky, tradiční japonský pokrm připravovaný vařením takenoko ve vývaru se sójovou omáčkou, cukrem a dalšími přísadami.
  4. Sansai (山菜) – jedlé divoké rostliny a výhonky, včetně takenoko, které se sbírají na jaře a jsou součástí tradičních japonských pokrmů.
  5. Takenoko no sato (竹の子の里) – doslova „vesnice bambusových výhonků“, označení pro oblasti v Japonsku proslulé produkcí kvalitních takenoko.

Takenoko jsou nejen chutnou a výživnou ingrediencí, ale také důležitou součástí japonské kulinářské tradice a kultury. Jejich jedinečná textura, jemná chuť a symbolický význam z nich činí ceněnou a vyhledávanou pochoutku. Ať už jsou podávány jako součást tradičních pokrmů nebo používány v moderní fusion kuchyni, takenoko si zachovávají své místo v srdcích a na talířích milovníků japonské gastronomie.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky