Teriyaki

Teriyaki je tradiční japonská technika přípravy masa, která spočívá v marinování a následném grilování. Marináda teriyaki se obvykle skládá z sójové omáčky, mirinu (sladkého rýžového vína), cukru a někdy i česneku nebo zázvoru, což masu dodává charakteristickou sladko-slanou chuť. Maso se nechá v marinádě několik hodin, aby se chutě dobře spojily a maso bylo šťavnaté. Poté se griluje na středně silném ohni, během grilování se maso několikrát potírá zbytkem marinády, což způsobuje, že na povrchu vzniká lesklá, mírně karamelizovaná krusta. Tato metoda je ideální pro kuřecí, hovězí nebo vepřové maso a je populární nejen v Japonsku, ale po celém světě.

Význam slova Teriyaki

Teriyaki je termín, který v japonské kuchyni označuje jak metodu vaření, tak i typ omáčky. Slovo „teriyaki“ je odvozeno od japonských slov „teri“, což znamená lesk nebo glazura, a „yaki“, což znamená grilování nebo pečení. Tato technika zahrnuje marinování masa, ryb nebo zeleniny v sladké a slané omáčce a následné grilování nebo pečení, čímž se dosáhne charakteristického lesklého povrchu.

Překlad a historie slova Teriyaki

Historie teriyaki sahá do 17. století, kdy byla tato technika poprvé použita v Japonsku. Původně byla používána pro ryby, které byly marinovány v směsi sójové omáčky, mirinu a cukru, a poté grilovány. Postupem času se teriyaki rozšířilo i na další druhy masa, včetně kuřete a hovězího, a stalo se populárním nejen v Japonsku, ale i v západních zemích.

Využití slova Teriyaki

Teriyaki se v současnosti používá nejen jako název pro konkrétní jídlo, ale i pro označení široké škály produktů a pokrmů, které používají teriyaki omáčku nebo marinádu. Najdeme ho v menu restaurací po celém světě, v obchodech se prodávají různé varianty teriyaki omáček a marinád, a je populární i v domácím vaření, kde se používá pro přípravu rychlých a chutných pokrmů.

Kanji (Kanži) slova Teriyaki

V japonštině se slovo teriyaki píše pomocí dvou kanji znaků: 照, což znamená „osvětlit“ nebo „zářit“, a 焼, což znamená „péct“ nebo „grilovat“. Tyto znaky odrážejí proces vaření, kde jídlo získává svůj typický lesklý vzhled díky glazované marinádě, která se během grilování karamelizuje.

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje několik technik a termínů, které jsou významově nebo metodicky podobné teriyaki. Například „yakitori“ (焼き鳥), což znamená grilované kuřecí špízy, nebo „sukiyaki“ (すき焼き), což je japonský hot pot, kde se ingredience vaří přímo na stole v sladké sójové omáčce. Tyto metody také zahrnují použití sójové omáčky a sladidla, ale liší se ve způsobu přípravy a prezentace.

« Zpět na slovník pojmů