Broušení kamene není jen opracování drahých kamenů, ale také opracování, broušení a leštění kamenů určených jako sochy, pomníky, náhrobní kameny, podlahy, stěny apod. K tomuto účelu se používá celá řada nástrojů. Například profilovací a řezací stroje, hydraulické i elektrické stroje. Pro broušení drahých kamenů se nejčastěji používá krabid křemíku (karborundum), diamant a brusky se svislými či vodorovnými osami otáčení.
Broušení drahých kamenů
Při broušení drahých kamenů jsou již předem dané úhly facety. Roky odzkoušené a vyladěné úhly broušení kamenů dávají vyniknout barvě, lesku i třpytu kamene. Pro každý materiál jsou tyto úhly již předem dané a je důležité se jich držet. U vodorovných brusek kamenů (které se využívají zejména k broušení skulptury (nazývané také jako kamenné plastické dílo – obecně). Svislé brusky slouží k broušení rovných ploch kamenů. Brusný materiál těchto brusek je nejčastěji diamant nebo karborundum. U této brusky je však nutné kámen neustále chladit,aby nedošlo k přehřátí a následnému zničení kamene vlivem popraskání.
Broušení kamenů
Při broušení sbírkových kamenů můžeme proces opracování rozdělit nejčastěji na tři části. Řezání kamene, broušení kamene a leštění kamene. Řezání kamene se provádí na jednoduchém stroji s vyšším výkonem (je podobný cirkulárce), kdy jednoduchým způsobem nařežeme kámen do přibližného tvaru. Pro tvrdší materiály se používá často rozbruska na kovové materiály. Vlastní broušení se provádí za pomoci vodorovného brusného stroje. Nejvhodnější je používat volné krystaly karburundum smíchané s vodou. Vlastní proces leštění je stejný jako brusný proces, ale místo volných brusných částic se používá plsť, dřevo, guma nebo plastická hmota.