Úhlová bruska

jedná se o ruční brusku, která je nejčastěji poháněná elektromotorem. Varianty na benzínový pohon, stlačený vzduch nebo akumulátor jsou používané tam, kde není přístup k elektrické energii. Úhlová bruska je také označována obecným výrazem „flexi bruska“ nebo také „flexa“. Tento název získala zobecněním registrované značky FLEX Hermanna Ackermanna a Hermanna Schmitta založena již v roce 1922 ve Štutgartu. Bruska je s vhodnými kotouči základní univerzální nástroj určený do každé dílny nebo domácnosti.

Využití úhlové brusky

Tato bruska má mnoho využití. Záleží na druhu kotouče, který je na brusku nasazen. S úhlovou bruskou je možné řezat ocel, plasty, dřevo nebo i kámen. Její slabinou je však chlazení vzduchem, které nasává. Ikdyž není tak citlivá na zanesení, při velmi vysoké prašnosti může dojít k ucpání sání vzduchu a následné poškození motoru. Dnešní brusky mají však poměrně dobrý systém filtrů a ochranu proti přehřátí. S úhlovou bruskou je také možné řezat beton, odřezávat šrouby, čistit sváry nebo odstraňovat starý lak.

Brusné kotouče

Kotouče na dřevo a plasty slouží k řezání těchto materiálů. Jedná se o celové kotouče mnohdy opatřené zuby pro snadnější zákus do materiálu. Snadno se brousí (například pilníkem).
Čistící kotouče slouží k odstraňování starých nátěrů a laků ze všech materiálů (plastů, gumy, kovů, dřeva). Jejich povrch je zpravidla drátěný.
Lamelové kotouče jsou určeny pro jemné dokončovací práce a začišťování svárů, koroze, rovinných i tvarovaných povrchů. Skládané lamely snižují riziko přehřátí broušeného materiálu.
Řezné kotouče jsou určeny pro vysokou rychlost a slouží k opracování nebo řezání velmi tvrdých materiálů, například oceli a dalších kovů. Bývají ztvrzeny diamanty.

Další informace o jednotlivých brusných kotoučích:
Základní informace o druzích brusných kotoučů: Brusné kotouče

Technické parametry brusek

Důležitými údaji při výběru úhlových brusek je bezesporu výkon motoru, rychlost otáček a dle použití i náročnost výměny brusných kotoučů. Pokud má však bruska sloužit převážně k jednomu účelu (kotouče nebudou tak často vyměňovány), můžeme tento údaj vypustit. Pro bezpečnou a pohodlnou práci je dobré se zajímat o úchyt a tvar madla (je vhodné, aby byla rukojeť nastavitelná). Případné pozvolné nabíhání otáček při startu usnadní nasazení brusky a je zároveň bezpečnější. Bruska by také měla mít vhodně vyřešené převody a ložiska, aby docházelo ke snížení nebo úplné odstranění vibrací. Pokud se s úhlovou bruskou bude pracovat velmi intenzivně a dlouhodbě, je dobré také kontrolovat její váhu.