Pro nabroušení (myslíme domácí broušení) můžeme použít elektrickou brusku, brusný kámen nebo pilník. Sekera musí být pro práci velmi ostrá a pokud se o ni budete starat, ušetří vám až 70% práce (resp.námahy). Úhly ostří seker záleží na práci, kterou budete se sekerou vykonávat. Budeme předpokládat, že sekera bude použita pro běžné štípání dřeva, což je nejčastější využití. Doporučujeme tedy brousit ostří sekery pod úhlem 15°- 20°. Tento ostrý úhel zarčuje jednoduchý průnik do dřeva, ale při větším namáhání se dříve otupí.

Broušení sekery za pomoci pilníku

Tento způsob je vhodný zejména pro sekery z měkčích ocelí. Musíme zajistit, aby se na sekeře nenacházel žádný „zub“, tzn., aby byl oblouk ostří sekery rovný (resp. správně zakulacený). Nejlepší způsob jak to zjistit, je položit sekeru na papír a obkreslit ostří tužkou. Pokud se bude nějaká nesrovnalost na ostří nacházet, ihned ji uvidíte. Zároveň se tímto způsobem dá zjistit, zda je oblouk symetrický. Sekera se položí na hranu stolu (lépe však na prkénko) a získáme tak přístup k ostří pod úhly. Pravidelně z jedné i z druhé strany „pilujete“ ostří. Důležité je skutečně dodržet správný úhel.

Broušení sekery za pomoci brusky

Kotoučová bruska je vhodná i na sekery z tvrdší oceli. Je ovšem nutné volit spíše nižší otáčky a jemnější brusné kotouče. Udržení úhlu broušené sekery na elektrické brusce vyžaduje určitou praxi. Pokud je sekera hodně tupá, doporučujeme zvolit napřed hrubší kotouč a po vytvoření ostří jej vyhladit a dorovnat kotoučem s nižší zrnitostí. Broušení sekery na elektrické brusce je velmi rychlé.

Vyhlazení ostří sekery

Ostří sekery můžeme vyhladit několika způsoby. Jako nejefektivnější považujeme brusný kámen, případně smirkový papír nebo velmi jemný kotouč brusky. Brusný kámen a vyhlazování ostří se dozvíte na stránce Broušení nožů brusným kamenem. Smirkový papír je vhodné umístit (pro snadnější vyhlezení ostří) na pevný podklad. Například na kus dřeva, nebo na výše zmíněný pilník.