Brousit nože můžeme nejčastěji na elektrických bruskách (brouscích), mechanických brouscích (označovaných také jako ostřiče nožů) nebo kamenných brouscích (označovaných také jako lavicové brousky). Obecné informace o broušení nožů naleznete na stránce Broušení nožů. Zde se budeme blíže zabývat ostřením nožů na mechanických brouscích.
Základní materiály mechanických brousků
Mechanické brousky na nože jsou vyrobeny z různých materiálů. Materiály se dělí obal brousku (uchycení, rukojeť), uchycení, vodící a mechanické části a brusné kotouče (tyčinky, lavice). Obal bývá nejčastěji s odolného masivního plastu. U dražších brousků je vyroben z kovu nebo kombinací těchto materiálů i příměsí gumy. Vzhledem k tomu, že tato částnení tak mechanicky namáhána jako ostatní části, není na ni kladen důraz na odolnost. Uchycení brusných kamenů a vodící linky jsou vyrobeny nejčastěji z masivního kovu. Brusné kameny jsou téměř výhradně syntetické. Z toho důvodu je důležité se informvat zejména na zrnitost a materiál těcht kamenů v závislosti na použitých nožích. Více o materiálech a vhodnosti na jednotlivé typy nožů naleznete na stránce Materiály brusných kamenů.
Mechanické broušení nožů
Při broušení nožů na mechanických brouscích máme výhodu oproti klasickýcm lavicovým brouskům (kamenům), že nepotřebujeme takovou praxi v broušení nožů. Brousky jsou konstruovány tak, že je již předem daný úhel broušení (obvykle na kuchyňské nože). Profesionálové nebo zkušení brusiči tento způsob většinou zavrhují, protože dokáží dosáhnout lepších výsledků na kamenech, ale ne pro každého je broušení zábava nebo se s tím chce zabývat do hloubky. Broušení je tedy naprosto snadné. Vložíme nůž do štěrbiny a pod tlakem nůž protahujeme směrem k sobě. Stejným způsobem jako bychom chtěli tento brousek přeříznout. Vzhledem k tomu, že většina nožů je broušena oboustranným ostřím (brousí se z leva i prava), mají i mechanické brousky štěrbiny dvě. Důvodem je, aby se nemusel nůž přehazovat z levé ruky do pravé nebo měnit tahy od sebe na k sobě. Nejdůležitějším faktorem je použít stejný počet tahů na levo i na pravo.
Fáze dvě a tři v broušení nožů
Některé mechanické brousky mají druhou štěrbinu na vyhlazení ostří. Když nabrousíme nůž na mechanickém brousku dojde mikroskopickému narušení ostří (resp. na ostří se vytvoří jemné zoubky a jehla). Pro vyhlazení ostří potřebujeme použít jemnější kameny. Některé brousky tedy obsahují druhou štěrbinu pro toto vyhlazení. Dosáhne se tím vysoké ostrosti a větší stálosti ostří. Nůž s jehlou sice krájí velmi dobře, avšak ostrá jehla se velmi rychle ohne a nůž pak působí tupým dojmem. Pak je nutné vytáhnout ze šuplíku ocilku a narovnávat, narovnávat, narovnávat tak dlouho, až jehla vyláme a můžeme brousit znovu.