Broušení vrtáku

Broušení vrtáků, stejně jako jiných nástrojů vyžaduje praxi. Někdo tvrdí, že se naučí brousti vrtáky za hodinu. Může být, třeba je přirozený talent. Pro nás ostatní se však budou hodit praktické rady. Vrtáky můžeme brousit v domácím prostředí) v zásadě dvoumi způsoby, resp. za použití dvou různých nástrojů. Buď kotoučovou bruskou nebo brusným kamenem. V obou případech se však musíme uvědomit, z čeho je vrták vyrobený a k čemu slouží. Vrtáky do dřeva mají jiný úhel a tvar než vrtáky do betonu. O materiálu ani nemluvíme.

Broušení vrtáků do betonu

Vrtáky do betonu (a dalších tvrdých materiálů, např.kovu) jsou obvykle vyrobeny z velmi tvrdé oceli (někdy označované jako velmi kvalitní oceli). Jedná se o šroubovité vrtáky, které se brousí z obou stran (resp.jejich hroty). Zde je důležité zachovat stejné úhly. Důvodem je šroubovité vrtání, které odvádí vrtaný materiál ven. Pokud by byl vrták „zploštěn“, tedy nabroušen příliš ploše, klouzl by vrták po povrchu a nedokázal by se zakousnout. Vzhledem k materiálu se doporučuje zvolit spíše jemnější brusný kotouč nebo obtahovací brousek s vyšší zrnitostí. Obtahovacím brusným kamenem budete brousit velmi dlouho nebo velmi často. Výhodnější je použít brusku (pokud ji máte). Zde však upozorňujeme na nutnost neustále chladit a případně čistit brusný kámen.

Broušení vrtáků do dřeva

Vrtáky do dřeva mají plochou strukturu opatřenou špičkou. Jsou obvykle vyrobeny z oceli, která je měkčí než ocel u vrtáů určená do betonu nebo železa. Zde brousíme obě strany od středového hrotu. Středový hrot slouží pouze pro zakousnutí vrtáku do dřeva a není třeba jej extra ostřit. Jiná situace je u „ramen“ vrtáku. Zde je třeba si dát pozor na dodržený úhel vrtáku (resp. symetrii). U tohoto typu vrtáku je možné použít i brusné kotouče a brusné kameny nižší zrnitosti (tedy hrubší).

Praktické rady pro začátky broušení

Při broušení brusnými kameny dodržujte stejný počet pohybů na obou stranách vrtáku
V případě, že se ještě učíte brousit, zvolte starý vrták na kterém se naučíte brousit
Netlačte na broušení brusným kamenem ani bruskou (zbytečně si zničíte kámen nebo kotouč)
V případě broušení kotoučovou bruskou – chlaďte vrták (např v konzervě s vodou)