Excentrická bruska

je ruční bruska poháněná převážně elektromotorem a sloužící k broušení rovných, menších ploch. Například obroušení laku z dřevěných prken, plastových desek nebo dřevěných schodů. Výměnné kotouče zajišťují její univerzálnost. Při použití velmi jemných kotoučů slouží bruska také na leštění (například minerálních kamenů, rozleštění poškrábaného laku apod.).

Excentrický pohyb brusky

Jak název vypovídá, není pohyblivá část stroje uchycená ve středu, ale mimo střed (ex-centr). Dochází tak k pohybu nejen kolem své osy, ale také do stran. Ideální názorná ukázka funkčnosti excentrického pohybu je u parních lokomotiv (jejich hnacích kol). Při broušení za pomoci tohoto pohybu je tak využita celá plocha brusného kotouče. Excentrická bruska tak zároveň šetří brusný kotouč.

Důležité údaje u excentrické brusky

  • Váha – na první pohled zanedbatelná položka, přesto, pokud budete pracovat s bruskou celý den, jistě nižší váhu přivítáte.
  • Příkon – A výkon brusky je důležitým údajem. Čím silnější je motor, tím více můžeme přitlačit a práce je rychleji hotova.
  • Počet otáček – Ideálním řešením je možnost nastavení, pokud zde tato možnost není, opět záleží na tom co budeme brousit. Vyšší otáčky nám sníží námahu. Na druhou stranu jsou situace, kdy je třeba otáčky snížit kvůli vysokému úběru materiálu.
  • Brusný zdvih – záleží na tom, jaký materiál bude s bruskou upravován, ale pro univerzální použití (a méně námahy) je dobré mít větší zdvih.

Kotouče pro excentrickou brusku

Výhody brusky je její univerzálnost. S různými kotouči je možné brousit téměř všechny povrchy. Nejčastější použití excentrické brusky je broušení laků, zabrušování svárů, broušení lakovaného dřeva, odstraňování rzi nebo starých nátěrů. Dle jemnosti kotouče může bruska sloužit také pro rozlešťování nebo velmi jemné dokončovací práce. Výměna kotouče je u lépe vybavených brusek velmi snadná a není třeba speciálního nářadí.

Excentrická bruska a její výrobci

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně univerzální nástroj, který by neměl chybět žádnému řemeslníkovi nebo kutilovi, je vyráběn téměř po celém světě. Mezi u nás nejznámější výrobce patří například Narex, Makita, Bosch, DeWalt apod. Většina těchto výrobců k tomuto nástroji také vyrábí brusné kotouče. Kotouče jsou však dodávány mnohem větším počtem výrobců, protože se jedná o spotřební materiál.

Něco navíc u excentrické brusky

Rychlá výměna brusných kotoučů. – Potřebujete k výměně nářadí? Jak dlouho trvá výměna brusného kotouče?
Obsahuje bruska vysavač na prach?
Jsou nastavitelné otáčky?
Obsahuje bruska brzdu kotouče?