Kuchyňské nože jsou nože, které jsou uzpůsobeny pro oddělování potravin v kuchyni. Obvykle mají tenčí čepel než nože určené do přírody. Pro jejich každodenní použití jsou většinou opatřeny snadno udržitelnou rukojetí. Typickými zástupci a zároveň nejpoužívanějšími noži v kuchyni jsou kuchařský nůž, univerzální nebo nože na pečivo. Vyrábí se však mnoho dalších druhů, které usnadňují práci v kuchyni.
Druhy kuchyňských nožů
V kuchyni potřebujete krájet, sekt nebo řezat potraviny. Abyste se zbytečně nenadřeli, využijte k tomu nástroj, který je proto určený. Dosáhnete tak vysoké efektivity a ušetříte čas i námahu. Zvolte kuchyňské nože, které navrhovali skuteční kuchaři pro specifické účely. Existuje mnoho druhů nožů. Výrobci nože uzpůsobili nejen materiálem čepele, ale též tloušťkou, délkou či dokonce specifickou fasetou (ostří nože).
Nejpoužívanější druhy kuchyňských nožů
- Kuchařské nože – Vyvážené nože s délkou čepele 20-30 cm určené pro lehkou i těžší práci s potravinami. Zastane snadno většinu činností.
- Nože na pečivo – Nože s delší čepelí se zubatým nebo vlnkovým ostřím, určené pro krájení pečiva.
- Univerzální nože – Jsou určené pro krájení a zpracovávání běžných potravin. Jedná se o nejčastěji užívaný nůž v kuchyni pro jeho kompaktní rozměry.
- Porcovací nože – Jsou nože s hladkou a dlouhou čepelí určené k rovným řezům jak syrového, tak již upraveného masa.
- Nože na zeleninu – nože střední velikosti a univerzálního tvaru s ostrou špicí, slouží ke krájení i loupání zeleniny.
- Filetovací nože – jsou nože s tenkou dlouhou, pružnou čepelí, která slouží pro přesné a rovné řezy ryb nebo jiného masa.
- Nože na sýr – mají obvykle čepel s otvory pro nižší přilnavost, zoubkované ostří nebo dvojitou špičku na servírování sýra přímo nožem.
- Cukrářské nože – je kategorie nožů, která v sobě obsahuje nože s delší čepelí na krájení korpusů, tvarované roztírací nože nebo nože na krájení hotových dortů.
- Steakové nože – jsou nože s kratší čepelí, která obsahuje zoubkové ostří určené pro snadné krájení upraveného masa.
- Vykosťovací nože – tenký a ohebný nůž pro citlivou práci při oddělování masa od kosti.
- Nože na uzeniny – nože s dlouhou tenkou čepelí, někdy opatřenou jemným vroubkováním pro větší nepřilnavost. Jsou určeny ke krájení tenkých plátků uzenin a šunky.
- Loupací nože – se vyrábějí s krátkou rovnou nebo zahnutou čepelí pro snadnou práci při odkrajování či vykrajování a loupání ovoce a zeleniny.
- Mazací nože – Nože určené pro mazání másla, pomazánek apod. na pečivo. Mají zakulacenou špičku ostří pro bezpečnější používání.
- Sekáčky – Jsou určeny k rychlému sekání masa, ovoce nebo zeleniny nebo drcení nasekaných potravin.
- Kuchací nože – jsou navrženy pro kuchání vnitřností.
Profesionální kuchyňské nože
Jsou nože, vyrobené většinou z velmi tvrdé oceli a určené pro každodenní práci v kuchyni po dobu mnoha hodin. Je u nich kladen důraz na kvalitu zpracování a výdrž. Předpokládá se u nich velmi časté narovnávání ostří za pomoci ocílky i časté broušení. Tyto nože jsou velmi drahé. Často je kuchaři používají celý život. Dokonce se i dědí a pokud se s nimi zachází se vší láskou a péčí, vydrží i několik generací v perfektním stavu. Zpravidla se jedná o jediný nástroj, který je v osobním majetku kuchaře a kdy si tyto nože nosí s sebou do kuchyně. Mnoho výrobců udává své nože jako profesionální. Avšak jejich kvalita a výdrž je přinejmenším pochybná.
Běžný člověk, který si chce zakoupit profesionální kuchařské nože a hluboce se nevyzná v tvrdosti oceli, materiálu rukojeti či způsobu výroby se může orientovat pro začátek spolehlivostí, historií a dobrým jménem nožíře (značky) a v druhé řadě pak cenou. Ta je přinejmenším rovna půl výplatě za nůž. Většina těchto nožů se prodává samostatně a nikoli v sadách. Důvodem není jen cena, ale též určení či specializace kuchaře. Ten si vybere jen ty nože, které skutečně potřebuje.
Sady kuchyňských nožů
Výrobci nožů skládají dle jejich názoru nejpoužívanější nože do sady kuchyňských nožů. Běžně se v nich nachází kuchařský nůž, nůž na chleba, dva univerzální nože a ocílka. Někdy přidávají i kuchyňské nůžky. Celý tento set dávají do bloku nebo přidávají magnetickou lištu. Většinou se jedná o poměrně levnou sadu se spotřebními nástroji.
Když vybíráte kuchyňské nože v sadě, zkuste si uvědomit, zda skutečně všechny nože využijete. Při výběru dbejte na to, abyste nevolili jen designovou záležitost. U té se rukojeti nožů mění při používání v myčce (pokud je vůbec do myčky lze vkládat) a málo používané nože ze sady se pak liší odstínem, což snižuje celý designový kousek. Stejně jako doporučujeme zkontrolovat speciálně nůž na pečivo (obvykle označován jako nůž na chleba). V sadách totiž bývají s poměrně tlustou čepelí a velmi hrubými zuby. To má za následek, že pečivo spíše trhá, než krájí a tyto nože se spíše hodí na bagety. Proto si sadu důkladně prohlédněte nebo čtěte recenze.
Elektrické nože
Elektrické nože řadíme mezi kuchyňské nástroje, které jsou poháněné elektrickou energií. Ušetříte s nimi vaši práci a sílu při krájení tvrdých potravin (zejména zamrazených). Obvykle se skládají ze dvou čepelí, které jsou opatřeny pilkovým ostřím, které se posuvným pohybem střídá. Ve finále se tak jedná spíše o pilku než nůž. Praktické využití elektrických nožů je všude tam, kde potřebujete řezat tvrdý materiál.