Brusný papír slouží k obrušování téměř všech základních materiálů. Nejčastěji se s ním obrušuje dřevo (včteně lakovaného dřeva nebo natíraného dřeva), plasty, polyester, ocel a jiné kovy, slitiny apod. Slouží také pro odstraňování tmelů, laků i barev. Výhodou brusného papíru je to, že je možné jej používat za sucha i mokra. Používat jej je také možné ručně (například nasazením na podložku) nebo pro orbitální či vibrační brusky. Zrnitost brusného papíru je velmi variabilní a proto se z něj stává velmi dobrý univerzální prostředek pro obrušování.

Zrnitost brusného papíru

Brusný papír je vyráběn ve velké škále zrnitosti (velikosti jednotlivých zrn papíru). Standardě je uváděna zrnitost dle normy FEPA od 24 do 2500 (počet otvorů síta na jeden palec). Nižší čísla udávají nižší zrnitost (jednotlivá zrna brusného papíru jsou velká a při broušení ubírají více materiálu). Naopak vyšší čísla udávají vyšší zrnitost (brusný papír obsahuje více menších zrn brusného materiálu) pro jemné broušení. Použití různých zrnitostí na různé materiály je dost individuální záležitost, pro běžné činnosti je zde přibližná tabulka zrnitosti:

ZrnitostPoužití
24 – 300Broušení běžných druhů ocelí, kovů a slitin. Broušení dřeva. Vhodné také pro ruční práce.
40 – 150Broušení plastů, plechů, všech druhů dřeva
80 – 1000Obrušování tmelů, nábytku, výbrusy
80 – 600Obrušování laků, polyesterového nábytku
100 – 1000Pro všechny plasty, laky, výbrusy
150 – 600Pro lakované a natírané dřevo
1000 – 2500Dokončovací broušení (lak, barva) – jemná práce
Přibližná tabulka zrnitosti brusných papírů a jejich použití

Brusný papír a základní brusivo

Mezi nejčastější efektivní brusiva patří v případě umělých brusiv karbid křemíku, nitrid boru, sklo, umělý diamant nebo elektrokorund. Mezi přírodní brusiva patří přírodní korund nebo krstaly křemene. Tento materiál je na brusný papír nanášen ve formě uzavřené nebo otevřené. V případě opracovávání tvrdých materiálů (například tvrdého dřeva) je vhodné použít brusný papír s uzavřenou formou nanesených zrn. V případě broušení měkkých materiálů je doporučeno používat papír s otevřenou formou, protože se tím sníží rychlost zanášení papíru prachem.

Pojivo na brusném papíru

Nejčastějším pojivem brusných zrn na papíře je klih nebo pryskyřice. Zde jsou použity většinou dvě vrstvy pojiva. Krycí vrstva, která zakrývá větší část brusných zrn a tím zabraňuje k příliš rychlému vylámí těchto zrn a základní pojivo. To slouží jako podklad pro jednotlivými zrny. Základní pojivo je nanešeno na podkladu (tedy nosiči).

Dodávané formy brusného papíru

Brusný papír je dodáván v několika základních formách pro různé a většinou specifické účely. Někteří výrobci dodávají brusný papír na přání zákazníka v různých velikostech. To je dáno tím, že je papír určen pro různé brusky a ne všechny mají standardizovanou velikost. Někteří výrobci elektrických brusek si také vyrábějí vlastní papíry (např. Makita, Narex, Hitachi atd.). Mezi nejběžnější formy dodávaných papírů patří: