Broušení keramických nožů

Čím brousit keramické nože

Keramické nože vzhledem ke své tvrdosti materiálu potřebují velmi tvrdý brousek nebo brusič keramických nožů. Dnes již většina světových výrobců keramických nožů vyrábí i brousky na tyto nože. Objevují se i elektrické brusky na keramické nože. Pokud však chceme tyto nože nabrousit doma potřebujeme „tvrdý“ brousek. Zde všechny klasické brusné kameny selhávají. Selhávají právě kvůli vysoké tvrdosti a nožem pak dojde k opotřebení kamene, ale nůž se nenabrousí. Musíme tedy použít tvrdší brousek. Nejlépe diamantový. Diamant je na Mohsově stupnici tvrdosti výše, je tedy zřejmé, že bude upravovat všechny měkčí materiály, včetně těchto nožů. Důležité je (pro úsporu práce), aby vybraný brousek obsahoval diamantová zrna (vyšší kvality) po celé ploše brousku a lépe v několika vrstvách.

Základní informace o keramických nožích

Keramický nůž je vyroben z velmi tvrdého materiálu. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje č.8 (ocel maximálně č.6 a diamant č.10). To sebou nese určitou výhodu a tou je vysoká odolnost proti otupení ostří. Nevýhodou je však vysoká křehkost nože. Pokud nůž upadne v kuchyni na dlažbu, je bohužel vysoká pravděpodobnost poškození. Tyto nože nejsou také určeny pro těžší kuchyňské práce (páčení, sekání). Pokud dojde k lehkým zoubkům na keramických nožích, nezoufejte, stále lze ostří nože „opravit“

Jak brousit keramické nože

Pokud již máme vybraný kvalitní diamantový brousek, je broušení velmi snadné. Nrozdíl od broušení ocelových nožů, keramické nože se brousí pouze jednou fází. To je dáno tím, že narozdíl od oceli netvoří jehlu. Brousíme tedy stejným způsobem jako ocelové nože (více v článku: Broušení nožů brusným kamenem), ale vždy dodržujeme již daný úhel od výrobce. Nesnažte se úhel měnit, vynaložená práce za to nestojí a s větší pravděpodobností nůž „zakulatíte“ než že byste ostří vylepšili.

Závěrečné rady

  • Pokud je nůž poškozen ve větším rozsahu (vylámané větší zoubky)
    nechte jej nabrousit odborníkem (nevyplatí se věnovat se hodiny dokonalému narovnání), odborníci používají diamantové brusky na keramické nože
  • Při výběru diamantového brousku na keramické nože se ptejte na složení
    (jedna vrstva diamantového prachu na takto tvrdé nože nestačí, resp. velmi brzy brousek zničíte)
  • Neměňte úhly ostří na noži
  • Při broušení keramických nožů dejte pozor na boční tlak (snadno můžete nůž vylomit jen svou silou – např. špičku nože)