Broušení pil

Je možné brousit téměř všechny druh pil, pilových řetězů i kotoučů „domácky“. Většinou se k tomuto účelu hodí různě velké pilníky, svěráky apod. Ve většině případů je broušení pil značně náročná práce a je dležité si spočítat, zda není výhodnější svěřit broušení profesionální společnosti, kdy jsou pláty a kotouče nabroušeny obvykle rychleji než si stihnete vypít kávu. Údržba pil je velmi důležitá nejen pro úsporu práce, ale též pro celkovou životnost pily.

Broušení motorových pil (řetězů)

Broušení řetězů motorových pil se provádí především kruhovým pilníkem. Může se provádět „od oka“, ale je doporučeno používat vodítka s nastavitelným úhlem. Úhel broušení je různý dle druhu řetězu. Dalším používaným způsobem broušení je používání elektrické brusky na řetězy.

Broušení pily

Broušení pily se nejčastěji provádí za pomoci pilníku (předvším trojúhelníkového tvaru). Zde záleží na rozteči mezi zuby. Důležité je, aby zuby pily byly stejně vysoké. Proces manuálního broušení je časově náročný, protože se brousí každý zub zvlášť. Odměnou je však úspory práce s pilou až o 70%.

Broušení pilových kotoučů

Broušení kotoučů pro pily je bez speciálních brusek zdlouhavá záležitost. Při broušení je třeba zarovnat všechny zuby (opravit zohýbané nebo vylámané zuby) a následně brousit každý zub samostatně a pokud možno pod jedním úhlem. K tomuto účelu se také používá trojhranný pilník nejlépe stejného rozměru jako je rozteč jednotlivých zubů kotouče.