Broušení starých parket probíhá ideálně dvoufázově. Hrubou bruskou se odstraní zčernalé skvrny (ty mohou jít až do 1cm, což už je značný problém). V druhé fázi potom jemné dobroušení a vyhlazení parket. Na broušení parket také potřebujete třetí brusku na rohy místností a méně dostupná místa.

Čím brousit parkety

Parkety se nejlépe brousí pásovou bruskou (někdy označovanou jako válcová bruska) pro větší plochy a hrubší broušení. Pro jemnější broušení a přesnější práci se používá kotoučová bruska (nebo také talířová). Bruska by měla obsahovat i vysavač prachu. Většina brusek dosahuje hlučnosti 70-120dB. Doporučujeme tedy všechny domácí mazlíčky poslat na procházku.

Jak brousit parkety

V první fázi použijeme pásovou brusku s vysokou zrnitostí. Brousí se převážně 1mm do hloubky. Samozřejmě záleží na nerovnostech podlahy a výšce vrstvy starého laku. Je lepší brousit vícekrát, než ubrat velkou vrstvu materiálu najednou. Přichází tak o možnost korektury. Pokud podlaha stále vykazuje znaky nerovnosti, projeďte broušení kolmo na původní stopy. Pokud je podlaha již vybroušená pásovou bruskou, zůstaly nám rohy a pás blízko stěn na který se pásovou bruskou nedostaneme. Použijeme krajovou brusku (nebo kotoučovou). Ani u tohoto menšího nástroje však nezastavujte ani neměňte směr. Mohlo by dojít k velkým výbrusům nebo spálení podlahy. nezapomeňte, že podlaha těsně kolem stěn bude patrně překryta lištami, takže není třeba se stresovat trochou nedokonalého brusu v těchto méně přístupných oblastech.

Domácí broušení?

Závěrem je dobré zvážit zda se nevyplatí na broušení, zarovnání a lakování parket objednat profesionála. Pokud stojíte před tímto krokem, udělejte si rozpočet a nezapoměňte zahrnout půjčení minimálně 3 druhů brusek, brusného rouna (papíru), dva druhy laku a vašeho času a energie.