Hakka

Hakka je japonský termín, který může odkazovat na specifický styl broušení nebo typ brusného kamene používaného při výrobě a údržbě japonských nožů. V kontextu stylu broušení se Hakka vztahuje k technice, při které se vytváří kontrastní linie nebo vzor na povrchu čepele podél hřbetu. Tento dekorativní prvek nejen přidává noži vizuální přitažlivost, ale také zdůrazňuje pečlivost a zručnost nožíře. Hakka broušení vyžaduje přesnost a zkušenost, aby se dosáhlo rovnoměrného a esteticky působivého vzoru. Pokud jde o brusné kameny, termín Hakka může označovat specifický typ přírodního kamene s jemnou zrnitostí, který se používá pro dokončovací práce a leštění čepele. Tyto kameny jsou ceněny pro svou schopnost vytvořit hladký a lesklý povrch bez poškrábání čepele.

Význam slova Hakka

Hakka (čínsky 客家, pchin-jin: Kèjiā, doslova „hostující rodiny“) je označení pro etnickou skupinu Číňanů, kteří mají své kořeny v severní Číně, ale v průběhu staletí migrovali na jih, především do provincií Kuang-tung, Fu-ťien a Ťiang-si. Hakka jsou známí svou jedinečnou kulturou, jazykem a tradicemi, které si zachovali navzdory dlouhé historii migrace a adaptace v nových prostředích.

Překlad a historie slova Hakka

Slovo Hakka se skládá ze dvou čínských znaků: 客 (kè), což znamená „host“ nebo „návštěvník“, a 家 (jiā), což znamená „rodina“ nebo „domácnost“. Toto označení odráží historii Hakka jako migrantů, kteří se přesouvali z místa na místo a usazovali se mezi místními obyvateli.

Historie Hakka sahá až do období dynastií Jižní Sung (1127-1279) a Jüan (1271-1368), kdy začali migrovat z oblasti Žluté řeky na jih Číny. Důvody pro migraci zahrnovaly politické nepokoje, přírodní katastrofy a nedostatek půdy. V průběhu staletí se Hakka usazovali v různých oblastech jižní Číny, často v horských a odlehlých regionech, kde si zachovali svou jedinečnou identitu.

Využití slova Hakka

Slovo Hakka se používá především pro označení etnické skupiny a její kultury. Hakka mají svůj vlastní jazyk, který patří do skupiny čínských jazyků, ale liší se od kantonštiny a mandarínštiny. Hakka si také zachovali mnoho svých tradičních zvyků, jako je uctívání předků, specifická kuchyně a lidové písně.

Kromě toho se slovo Hakka používá i v názvech různých kulturních a společenských organizací, které se zaměřují na zachování a propagaci hakkaské kultury. Příkladem mohou být Hakka asociace v různých zemích světa, které sdružují členy hakkaské komunity a pořádají kulturní akce a festivaly.

Kanji (Kanži) slova Hakka

Slovo Hakka se v čínštině zapisuje pomocí dvou znaků:

 1. 客 (kè) – tento znak se skládá z radikálu 宀 (mián), který představuje střechu, a fonému 各 (gè), který znamená „každý“. Znak symbolizuje osobu, která je pod střechou, tedy hosta nebo návštěvníka.
 2. 家 (jiā) – tento znak se skládá z radikálu 宀 (mián), který představuje střechu, a fonému 豕 (shǐ), který znamená „prase“. V minulosti se prasata chovala v domácnostech, proto tento znak symbolizuje rodinu nebo domácnost.

Významově podobná slova

 1. 客家话 (Kèjiāhuà) – hakkaský jazyk
 2. 客家菜 (Kèjiācài) – hakkaská kuchyně
 3. 客家人 (Kèjiārén) – Hakka lidé, příslušníci hakkaské etnické skupiny
 4. 客家文化 (Kèjiā wénhuà) – hakkaská kultura
 5. 客家传统 (Kèjiā chuántǒng) – hakkaské tradice

Slovo Hakka má bohatou historii a kulturní význam. Odráží jedinečnou identitu etnické skupiny, která si navzdory dlouhé historii migrace a adaptace v nových prostředích zachovala své tradice, jazyk a zvyky. Hakka jsou důležitou součástí čínské kulturní mozaiky a jejich odkaz přispívá k rozmanitosti a bohatství čínské společnosti.

Časté otázky k výrazu Hakka

 • K čemu se používá kámen Hakka?

  Hakka je přírodní kámen, který se používá při jemném broušení nožů. Není úplně vhodný pro břitvy.

 • Jakou hrubost má kámen Hakka?

  Jedná se o přírodní kámen. Jeho hrubost je nejčastěji uváděna jako 8000-10000 grit.

« Zpět na slovník pojmů