Konnyaku

Obsah příspěvku

Konnyaku je fascinující japonská potravina, která se vyrábí z hlízy rostliny Amorphophallus konjac. Tato rostlina je původem z teplých subtropických a tropických oblastí Asie, jako je Japonsko, Čína a Indonésie. Hlíza konjacu obsahuje glukomanan, rozpustnou vlákninu, která se po zpracování transformuje na jedinečnou želatinovou hmotu. Proces zahrnuje sušení hlízy, mletí na jemný prášek a následné smíchání s vápnem a vodou, což vede k vytvoření gelovité konzistence. Tato látka je pak formována do různých tvarů, jako jsou bloky, nudle nebo rýže. Konnyaku je známé pro svou schopnost absorbovat chutě z jiných ingrediencí, což z něj činí ideální doplněk mnoha japonských jídel. Navíc je téměř bez kalorií, což ho činí populární volbou pro ty, kteří sledují svou váhu nebo mají dietní omezení.

Významova Konnyaku

Konnyaku je japonský výraz pro rostlinu známou také jako konjac nebo devil’s tongue (ďáblův jazyk). Tato rostlina pochází z Asie a je hojně využívána v japonské, korejské a čínské kuchyni. Konnyaku je především známé jako surovina pro výrobu stejnojmenné potraviny, která se vyrábí z hlíz této rostliny.

Konnyaku jako potravina má podobu gelové hmoty, která je téměř bez chuti a zápachu. Je oblíbená pro svou jedinečnou texturu, která je pevná, ale zároveň pružná a lehce gumová. Konnyaku se často používá jako nízkokaloricka náhražka masa v různých pokrmech, jako jsou polévky, dušené pokrmy nebo smažené speciality.

Překlad a historie slova Konnyaku

Slovo konnyaku pochází z japonštiny a dá se přeložit jako „konjac“ nebo „devil’s tongue“. V Japonsku se tato rostlina a její hlízy používají již po staletí, a to nejen v kulinářství, ale i v lidovém lékařství.

První zmínky o konnyaku se datují do období Nara (710-784 n.l.), kdy se tato potravina stala součástí jídelníčku japonských buddhistických mnichů. Ti ocenili především jejíopnost zasytit a dodat energii při nízkém obsahu kalorií. Postupem času se konnyaku rozšířilo i mezi běžnou populaci a stalo se nedílnou součástí japonské kuchyně.

Využití slova Konnyaku

Konnyaku nachází v japonské kuchyni široké uplatnění. Nejčastěji se používá jako součást polévek, například v tradiční polévce oden, kde se kombinuje s dalšími ingrediencemi, jako jsou vařená vejce, daikon nebo rybové koule.

Další oblíbenou formou jsou tenké plátky konnyaku, známé jako shirataki. Ty se často používají jako náhražka rýžových nudlí v různých pokrmech, jako je sukiyaki nebo jako příloha k dušeným jídlům. Shirataki jsou oblíbené především mezi lidmi, kteří drží dietu, protože jsou velmi nízkokalorické a bohaté na vlákninu.

Konnyaku se také používá k výrobě vegetariánských a veganských alternativ masa, jako jsou konnyaku hamburgery nebo konnyaku steak. Díky své schopnosti absorbovat chutě a omáčky se snadno přizpůsobí různým úpravám a kořenění.

Kanji (Kanži) slova Konnyaku

V japonštině se slovo konnyaku zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 蒟蒻. První znak 蒟 (kon) označuje samotnou rostlinu konjac, zatímco druhý znak 蒻 (nyaku) odkazuje na její hlízy, které se používají k výrobě potravin.

Zajímavostí je, že znak 蒟 (kon) se skládá z radikálu 艹 (kusa), který představuje rostlinu, a fonému 昆 (kon), který nese význam „hmyz“. To odkazuje na skutečnost, že květy rostliny konjac svým tvarem připomínají hmyz.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu konnyaku:

  1. Shirataki (白滝) – tenké nudličky vyrobené z konnyaku, často používané jako náhražka rýžových nudlí.
  2. Ito konnyaku (糸蒟蒻) – konnyaku ve formě tenkých nudlí, podobné shirataki.
  3. Konnyaku imo (蒟蒻芋) – hlízy rostliny konjac, které se používají k výrobě konnyaku.
  4. Konnyaku maki (蒟蒻巻き) – rolky z konnyaku, často plněné zeleninou nebo masem.
  5. Yam cake (山芋ケーキ) – dezert vyrobený z konnyaku a japonského jamu (nagaimo), oblíbený pro svou jemnou a hladkou texturu.

Konnyaku je tedy nejen zajímavou a všestrannou potravinou, ale i slovem s bohatou historií a kulturním významem v Japonsku. Jeho jedinečné vlastnosti a využití v kuchyni z něj dělají oblíbenou volbu pro mnoho lidí, kteří hledají zdravé a chutné alternativy tradičních ingrediencí.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky