Okra je bylinka, která je v japonské kuchyni oblíbená pro svou unikátní texturu a chuť. Plody okry mají podlouhlý tvar a zelenou barvu. Po rozříznutí se uvnitř odhalí drobná semínka a charakteristická slizovitá dužina. Právě tato vnitřní „lepkavá“ textura činí z okry zajímavou a vyhledávanou ingredienci. V japonské kuchyni se okra nejčastěji používá v syrovém stavu jako součást salátů. Okra se také přidává do některých polévek, kde napomáhá jejich zahuštění a obohacuje je o jemnou chuť. Kromě toho se okra používá jako příloha k hlavním chodům, například k dušeným masům nebo rybám. Může se podávat v syrovém stavu, blanšírovaná nebo lehce opečená. Okra je ceněna nejen pro svou zajímavou texturu a chuť, ale také pro své nutriční hodnoty. Je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. V japonské kuchyni představuje okra netradiční, ale oblíbenou ingredienci, která dodává pokrmům osobitý charakter a zdravotní benefity.
Význam slova Okra
Okra, známá také jako ibišek jedlý (Abelmoschus esculentus), je rostlina z čeledi slézovitých. Jedná se o jednoletou bylinu, která dorůstá výšky až 2 metrů. Plody okry jsou zelené, podlouhlé tobolky, které obsahují mnoho semen. Tyto plody se používají jako zelenina v různých kuchyních po celém světě, zejména v afrických, asijských a karibských regionech.
Překlad a historie slova Okra
Slovo „okra“ pochází z afrického jazyka Igbo, kde se nazývá „ọ́kụ̀rụ̀“. Do angličtiny se dostalo přes španělštinu a portugalštinu, kde se používá výraz „quiabo“ nebo „quimbombó“. Rostlina okra má svůj původ v Africe, konkrétně v oblasti Etiopie a Súdánu. Odtud se rozšířila do dalších částí Afriky, Středního východu a později i do Asie a Ameriky. První písemné zmínky o okře pocházejí z Egypta z 12. století.
Využití slova Okra
Okra se nejčastěji používá jako zelenina v různých pokrmech. Mladé plody se sklízejí ještě nezralé a připravují se vařením, dušením nebo smažením. Okra je známá pro svou specifickou slizovitou texturu, která se využívá k zahuštění polévek a omáček, jako je například známá louisianská kreolská polévka gumbo. Kromě plodů se v některých regionech konzumují i listy okry jako listová zelenina. Semena okry se po upražení používají jako náhražka kávy.
Kanji (Kanži) slova Okra
V japonštině se okra označuje znakem 秋葵 (čteno „okura“). První znak 秋 znamená „podzim“ a druhý znak 葵 označuje „ibišek“. Doslovný překlad by tedy byl „podzimní ibišek“. V čínštině se pro okru používá znak 秋葵 (čteno „qiūkuí“) se stejným významem.
Významově podobná slova
Slizovitá struktura okry může některým lidem připomínat další druhy zeleniny, jako je například lilek (baklažán) nebo cuketa. V některých jazycích se pro okru používají výrazy, které odkazují na její slizovitou texturu, například v angličtině se někdy označuje jako „lady’s fingers“ (dámské prsty) nebo „gumbo“ podle stejnojmenné polévky. V češtině se okra občas lidově nazývá „prsty svaté Lucie“ kvůli tvaru plodů.