Jak správně balit a převážet kuchyňské nože na cestách

Převážíte svou sadu kuchyňských nožů z místa na místo? jak je převážet z hlediska bezpečnosti, zákonů či rizika poškození správně.

kozene pouzdro na nuz

Řádně zabalené kuchyňské nože do kožených nebo plastových obalů, alternativně textilií, bublinkové fólie či papíru uchrání vaše nože na cestách. A nejen to, zajistí bezpečnost v případě nehody.

Převážení nožů z několika hledisek

Při balení a převážení kuchyňských nožů na cestách je třeba dbát na několik důležitých aspektů, aby byla zajištěna bezpečnost osob, dodrženy zákonné předpisy a minimalizováno riziko poškození nožů.

Hledisko bezpečnosti

Z hlediska bezpečnosti osob je naprosto zásadní, aby byly nože řádně zabaleny a zajištěny proti nechtěnému otevření během přepravy. pokud převážíte nože často, je nejlepším řešením použít speciální pouzdra nebo obaly určené přímo pro přepravu nožů. Tyto obaly jsou pevné, nejlépe z odolného plastu nebo kůže, a měly by mít bezpečnostní prvky, jako jsou například přezky nebo zipy, které zabrání samovolnému otevření. Samozřejmě pořízení těchto speciálních obalů je nákladné. nevyplatí se vám je pořizovat, pokud cestujete s noži málokdy.

Pokud nemáte k dispozici speciální obal, alternativně použijte jednu z následujících možností:

  • Několik vrstev silného papíru
  • Bublinková fólie
  • Plátno nebo několik vrstev textilie (stačí i obyčejná látka)

Následně je umístěte do pevného obalu (krabice nebo cestovního kufru).

Hledisko zákona

V různých zemích platí různé zákony a předpisy o velikosti čepele nože a okamžité dostupnosti. jednu věc mají však společnou, a to, že i kuchyňské nože jsou považovány za zbraně. To platí dvojnásob u dlouhých speciálních nožů jako jsou například japonské nože Takohiki, Yanagiba nebo i západní Kuchařské nože.

Pokud cestujete letecky, je nutné se předem informovat u letecké společnosti na jejich pravidla pro převoz nožů v zavazadlech. Většina leteckých společností povoluje přepravu nožů pouze v odbavených zavazadlech, nikoli v příručních. Při cestování automobilem nebo vlakem jsou pravidla obvykle méně přísná, ale i tak je vhodné mít nože uložené mimo dosah posádky a spolucestujících, ideálně v zavazadlovém prostoru.

Z hlediska zákona jde o dostupnost. Pokud je kuchyňský nůž snadno dostupný (máte jej u sebe), zákon v tom může vidět záměr jej použít jako prostředek k útoku a těžko budete vysvětlovat, že na vás čeká plná restaurace lidí nebo skupina hladových příbuzných a Vy chcete být připraveni na vaření.

pouzdro na noze

Hledisko ochrany vlastních nožů

V neposlední řadě je třeba myslet na ochranu samotných nožů před poškozením během přepravy. Nože by měly být zabaleny jednotlivě, tedy pokud nemáte speciální plastový nebo kožený obal, kde jsou přihrádky či pouzdra na jednotlivé nože.

Na vlastní ochranu nožů nestačí klasická pouzdra na ochranu čepelí. Protože při společném zabalení by docházelo ke kontaktu rukojetí a poškodili byste si tak střenky nožů.

Platí zde stejná pravidla jako pro ochranu osob. zabalte je nejlépe do měkkých látkových nebo papírových obalů, aby se zabránilo jejich vzájemnému kontaktu Při ukládání do kufru nebo tašky je vhodné nože umístit mezi měkké předměty, jako je oblečení nebo ručníky, které pomohou absorbovat případné nárazy a otřesy během cesty.

Přípravy nožů na cestu

Před tím, než se vydáte na cesty se svými noži, je velmi důležité je důkladně očistit a osušit. Nečistoty a vlhkost mohou způsobit korozi a zhoršit kvalitu ostří. Proto byste měli věnovat čištění a sušení nožů před cestou zvýšenou pozornost.

Začněte tím, že nože důkladně omyjete teplou vodou a jemným mycím prostředkem. Použijte měkký hadřík nebo houbičku a ujistěte se, že jste odstranili veškeré nečistoty a mastnotu. Věnujte pozornost zejména oblasti kolem rukojeti a čepele, kde se mohou nečistoty hromadit.

mokra cepel 1

Po umytí nože pečlivě osušte čistým a suchým hadříkem. Ujistěte se, že jste odstranili veškerou vlhkost, zejména v oblasti spoje čepele a rukojeti. Pokud by zde zůstala vlhkost, mohlo by dojít ke korozi a poškození nože.

Pokud se chystáte nože delší dobu skladovat nebo přepravovat, je vhodné čepele lehce namazat olejem. Stačí velmi tenká vrstva oleje, která vytvoří ochranný film a zabrání korozi. Použijte kvalitní olej určený na nože, například minerální olej nebo olej na bázi silikonu. Naneste olej čistým hadříkem a přebytečný olej otřete.

Vybalování nožů po cestě

Při vybalování nožů po cestě je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke zranění. Nože by se měly vybalovat jednotlivě a opatrně, nejlépe na stabilním a rovném povrchu. Po vybalení je vhodné nože zkontrolovat, zda nedošlo k jejich poškození během přepravy, a případně je očistit před použitím.

Časté otázky k přepravě nožů

  • Mohu přepravovat kuchyňské nože u sebe?

    V případě mezinárodní dopravy ne. zejména v letectví musí být nože v zavazadlovém prostoru a ještě nahlášeny na letišti. V osobní přepravě ano, ale není to doporučováno z hlediska bezpečnosti.

  • Mohu své kuchyňské nože nosit při sobě?

    Z hlediska zákona ne. Čepel kuchyňských nožů je zpravidla velmi dlouhá a je na ně v ten okamžik nahlíženo jako na zbraň. V některých státech se dokonce jedná o trestný čin.