Kasumi

Kasumi, což v překladu z japonštiny znamená „mlha“, je termín používaný pro specifický vzor na čepeli tradičních japonských nožů. Tento vzor vzniká kombinací měkkého železa a tvrdé oceli, které jsou během výrobního procesu kovány dohromady. Měkké železo tvoří základ čepele a je pokryto vrstvou tvrdé oceli, která tvoří ostří nože. Při broušení čepele se tvrdší ocel brousí rychleji než měkčí železo, což vede k vytvoření jemného, vlnitého vzoru připomínajícího mlhu. Tento esteticky přitažlivý vzor nejen zvyšuje vizuální atraktivitu nože, ale také svědčí o složitém a precizním zpracování, které je typické pro výrobu kvalitních japonských nožů.

Význam slova Kasumi

Kasumi je japonský výraz, který se v kontextu nožířství používá pro označení specifického typu ostří nebo broušení čepele. Tento termín doslova znamená „mlha“ nebo „opar“ a odkazuje na jemný, matný lesk, který je výsledkem tohoto stylu broušení.

Překlad a historie slova Kasumi

Slovo „kasumi“ pochází z japonštiny a doslova se překládá jako „mlha“ nebo „opar“. V historickém kontextu se tento termín používal v souvislosti s mečíři a nožíři, kteří vytvářeli čepele s charakteristickým matným leskem, připomínajícím jemnou mlhu nebo opar.

Technika kasumi broušení se vyvinula v Japonsku během období Edo (1603-1868) a byla používána především pro výrobu vysoce kvalitních kuchyňských nožů a mečů. Tato metoda se stala známkou mistrovství a kvality mezi japonskými nožíři a dodnes je ceněna pro svou estetickou krásu a funkčnost.

Využití slova Kasumi

V současném kontextu se termín kasumi používá především v souvislosti s japonskými kuchyňskými noži. Označuje specifický styl broušení čepele, který vytváří matný, hedvábný povrch na bočních plochách čepele, zatímco ostří zůstává lesklé a ostré.

Kasumi broušení se typicky provádí na nožích s konstrukcí san-mai nebo hon-kasumi, kde je tvrdé jádro oceli obklopeno měkčími vrstvami. Během procesu broušení se měkčí boční vrstvy obrousí do matného povrchu, zatímco tvrdé jádro vytváří ostré a lesklé ostří.

Tento styl broušení nejen dodává nožům jedinečný vzhled, ale také přispívá k jejich celkové výkonnosti. Matný povrch pomáhá snižovat tření při krájení a usnadňuje uvolňování nakrájených potravin z čepele.

Kanji (Kanži) slova Kasumi

V japonském písmu kanji se slovo kasumi zapisuje pomocí znaku 霞. Tento znak se skládá ze dvou částí: levá část 雨 znamená „déšť“ a pravá část 叚 znamená „shromažďovat se“ nebo „hromadit se“. Dohromady tedy tento znak evokuje představu jemné mlhy nebo oparu, který se tvoří, když se shromažďují drobné kapičky vody.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná termínu kasumi:

  1. Sumi (澄): Toto slovo znamená „čistý“ nebo „průzračný“ a často se používá v souvislosti s vodou nebo vzduchem. V kontextu nožířství se může vztahovat k čistotě a kvalitě použité oceli.
  2. Kiri (霧): Kiri je další japonské slovo pro „mlhu“ nebo „opar“, podobně jako kasumi. Může se používat k popisu jemné, mlhavé textury na povrchu čepele.
  3. Tsuyakeshi (艶消し): Tsuyakeshi je termín který označuje proces matování nebo leštění povrchu čepele do hedvábně matného vzhledu. Je to technika úzce spjatá s kasumi broušením.
  4. Haze (霞): Ačkoli se toto slovo vyslovuje stejně jako kasumi, zapisuje se pomocí odlišného znaku kanji. Haze se často používá v kontextu přírodních jevů, jako je mlha nebo opar, a může evokovat pocit jemnosti a křehkosti.

Kasumi broušení je důležitou součástí japonské nožířské tradice a odráží mistrovství a řemeslné dovednosti nožířů. Tento styl dodává nožům nejen jedinečný estetický vzhled, ale také přispívá k jejich výjimečné výkonnosti a kvalitě. Porozumění termínu kasumi a jeho významu v kontextu japonských nožů může pomoci při výběru a ocenění těchto nástrojů, které jsou nepostradatelné v každé kuchyni.

« Zpět na slovník pojmů