Konowata

Obsah příspěvku


Warning: Packets out of order. Expected 3 received 2. Packet size=60 in /data/web/virtuals/321415/virtual/www/domains/brousky.cz/wp-includes/class-wpdb.php on line 2344

Warning: Packets out of order. Expected 3 received 2. Packet size=60 in /data/web/virtuals/321415/virtual/www/domains/brousky.cz/wp-includes/class-wpdb.php on line 2344

Konowata je tradiční japonská delikatesa, která se skládá ze solených vnitřností mořských šneků, konkrétně z mořského plže zvaného konbu. Tato surovina je ceněna pro svou jedinečnou chuť a texturu. Příprava konowaty je poměrně složitý proces, který vyžaduje pečlivé vyčištění a solení vnitřností, což vede k jejich fermentaci. Výsledný produkt má silný, intenzivní a mírně slaný chuťový profil, který je typický pro mnoho tradičních japonských fermentovaných potravin. Konowata je často podávána jako předkrm nebo jako součást malých jídel (mezze) a je oceňována zejména milovníky tradiční japonské kuchyně.

Význam slova Konowata

Konowata je japonský termín, který označuje solený a fermentovaný vnitřnosti mořských ježků. Jedná se o tradiční japonskou delikatesu, která je považována za vysoce ceněnou a luxusní ingredienci v japonské kuchyni. Konowata se vyznačuje výraznou chutí a vůní, která je popisována jako slaná, mírně sladká a lehce minerální.

Překlad a historie slova Konowata

Slovo „konowata“ se skládá ze dvou částí: „kono“, což znamená „mořský ježek“, a „wata“, což lze přeložit jako „vnitřnosti“ nebo „orgány“. Doslovný překlad tedy zní „vnitřnosti mořského ježka“. Tento termín se používá již po staletí a odráží dlouhou historii konzumace mořských ježků v Japonsku

Mořští ježci jsou v Japonsku loveni a konzumováni již od dávných dob. Nejstarší záznamy o jejich sběru a přípravě pocházejí z období Jómon (cca 14 000 př. n. l. až 300 př. n. l.). V průběhu staletí se technika zpracování mořských ježků zdokonalovala a konowata se stala vysoce ceněnou a vyhledávanou pochoutkou.

Využití slova Konowata

Konowata se nejčastěji používá jako součást tradičních japonských pokrmů, jako jsou sushi, sashimi nebo jako příloha k rýži. Díky své intenzivní chuti a vůni se konowata často přidává do různých omáček, dipů a dresinků, aby jim dodala jedinečný a luxusní nádech.

V japonské kuchyni se konowata považuje za delikatesu a je často servírována při zvláštních příležitostech, jako jsou oslavy nebo formální večeře. Kvůli své vzácnosti a náročnosti přípravy je konowata poměrně drahá a není běžně k dostání v obyčejných restauracích nebo obchodech s potravinami.

Kanji (Kanži) slova Konowata

Slovo „konowata“ se v japonštině zapisuje pomocí dvou kanži znaků:

  • 海胆 (kono) – mořský ježek
  • 腸 (wata) – vnitřnosti, orgány

Při zápisu se často používá i hiragana, takže celý výraz může vypadat takto: 海胆の腸 (konowata).

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu konowata a vztahují se k mořským ježkům nebo jejich konzumaci:

  1. Uni (うに) – japonský výraz pro mořského ježka jako takového, často se používá i pro označení jedlých částí mořského ježka.
  2. Uni no ko (うにの子) – doslova „vejce mořského ježka“, označuje pohlavní orgány samců i samic, které jsou považovány za nejchutnější část.
  3. Uni no shiru (うにの汁) – „šťáva z mořského ježka“, označuje tekutinu, která se uvolňuje při zpracování mořských ježků a je ceněna pro svou chuť a aroma.
  4. Uni no sō (うにの醤) – „omáčka z mořského ježka“, fermentovaná omáčka vyrobená z vnitřností mořských ježků, podobná konowatě, ale s tekutější konzistencí.

Tato slova se často používají v souvislosti s konzumací mořských ježků a jejich přípravou v japonské kuchyni, ale konowata zůstává nejvíce ceněnou a vyhledávanou delikatesou z této kategorie.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky