Yae-Botan

Yae-Botan je japonský termín, který označuje specifický dekorativní vzor na čepelích některých japonských nožů. Tento vzor připomíná květy pivoňky a je vytvořen pomocí speciálních technik broušení a leštění. Vzor Yae-Botan se vyznačuje opakujícími se oblouky a spirálami, které vytvářejí dojem překrývajících se okvětních plátků. Tento elegantní a propracovaný design dodává nožům vizuální přitažlivost a odráží zručnost a um nožíře. Nože s vzorem Yae-Botan jsou často považovány za sběratelské kousky a vysoce ceněny pro svou estetickou hodnotu. Kromě dekorativní funkce může vzor Yae-Botan také přispět k funkčnosti nože, protože vytváří kontrastní povrch, který snižuje tření a přilnavost při krájení některých potravin.

Druhým účelem slova se také jedná o brusný kámen o zrnitosti 3000 grit.

Význam slova Yae-Botan

Yae-Botan (八重牡丹) je japonský termín, který v překladu znamená „plnokvětá pivoňka“. Skládá se ze dvou slov – „yae“, což znamená „mnoho vrstev“ nebo „plnokvětý“, a „botan“, což je japonský výraz pro pivoňku.

Překlad a historie slova Yae-Botan

Slovo Yae-Botan má svůj původ v Japonsku, kde pivoňky hrají významnou roli v kultuře a historii. Pivoňky byly do Japonska přivezeny z Číny přibližně v 8. století a rychle se staly oblíbenými pro svou krásu a symbolický význam. V japonské kultuře jsou pivoňky symbolem bohatství, prosperity, odvahy a nobility.

Termín Yae-Botan se používá pro označení specifického typu pivoňky, která má plné, mnohovrstevnaté květy. Tyto pivoňky jsou často pěstovány v japonských zahradách a jsou vysoce ceněny pro svou okázalou krásu.

Využití slova Yae-Botan

Slovo Yae-Botan se nejčastěji používá v kontextu japonského zahradnictví a květinářství. Označuje se jím druh pivoňky s plnými, bohatými květy. Tyto pivoňky jsou oblíbené pro svou dekorativní hodnotu a často se používají ve květinových aranžmá, na výstavách květin a v tradičních japonských zahradách.

Kromě toho se termín Yae-Botan může používat i v jiných kontextech, například v japonské poezii a literatuře, kde slouží jako metafora pro krásu, eleganci a plnost.

Kanji (Kanži) slova Yae-Botan

Slovo Yae-Botan se v japonštině píše pomocí tří kanži znaků:

  • 八 (ya) – číslo osm, v tomto kontextu znamená „mnoho“
  • 重 (e) – vrstva, násobek
  • 牡丹 (botan) – pivoňka

Dohromady tyto znaky vytváří slovo 八重牡丹, které se vyslovuje jako „Yae-Botan“ a znamená „plnokvětá pivoňka“.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu Yae-Botan:

  • Botan (牡丹) – pivoňka, základní termín pro tento druh květiny
  • Hana (花) – květina, obecný termín pro rostliny s květy
  • Yaezaki (八重咲き) – plnokvětý, termín popisující květiny s mnoha vrstvami okvětních lístků
  • Kiku (菊) – chryzantéma, další významná květina v japonské kultuře, která má také plnokvěté variety

Tato slova se často používají v podobných kontextech jako Yae-Botan a mohou se zaměňovat v závislosti na konkrétní situaci a osobních preferencích mluvčího.

Časté otázky k japonskému výrazu Yae-Botan

  • Jaký grit má brousek Yae-Botan?

    hrubost je 3000 grit. Obvykle se tento brousek používá na malé nože.

« Zpět na slovník pojmů