Chirimen

Chirimen je speciální druh japonského hedvábí, které se vyznačuje jedinečnou krepovou strukturou a jemným, zvrásněným povrchem. Tato tkanina má dlouhou historii a je nedílnou součástí tradiční japonské kultury a řemesel.

Chirimen se vyrábí z hedvábných vláken získaných z kokonů bource morušového. Proces výroby je náročný a vyžaduje značnou zručnost a zkušenosti. Hedvábná vlákna se nejprve spřádají a poté se tkají speciální technikou, která vytváří charakteristickou krepovou strukturu.

Tkanina Chirimen je známá svou lehkostí, jemností a schopností držet tvar. Díky své unikátní textuře a elegantnímu vzhledu je oblíbenou volbou pro výrobu tradičních japonských oděvů, jako jsou kimona, obi (pásy na kimono) a jiné doplňky.

Kromě oděvů se Chirimen používá také v různých řemeslných technikách, například při výrobě tradičních japonských panenek, tzv. ningjo. Tyto panenky jsou vysoce ceněné pro svou krásu a jemnost detailů, kterých je dosaženo právě díky použití hedvábí Chirimen.

V současnosti je Chirimen stále vysoce ceněn pro svou kvalitu a estetickou hodnotu. I přes nástup moderních technologií a materiálů zůstává tato tradiční tkanina důležitou součástí japonské kultury a řemesel, přičemž si zachovává svou jedinečnost a kouzlo.

Význam slova Chirimen

Slovo „Chirimen“ v japonštině označuje specifický typ hedvábné tkaniny s krepovou strukturou. Tento název se používá výhradně pro hedvábí s charakteristickým zvrásněným povrchem, které je vyrobeno tradiční japonskou technikou tkaní.

Překlad a historie slova Chirimen

Slovo „Chirimen“ pochází z japonštiny a doslova znamená „krepové hedvábí“. V angličtině se někdy používá přepis „chirimen“ nebo „crepe silk“.

Historie výroby hedvábí Chirimen sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku. V této době se technika výroby této jedinečné tkaniny zdokonalila a Chirimen se stal populárním materiálem pro výrobu tradičních oděvů a doplňků.

Využití slova Chirimen

Slovo „Chirimen“ se používá především v kontextu japonské kultury, módy a řemesel. Označuje se jím specifický typ hedvábné tkaniny, která je ceněna pro svou krásu, jemnost a schopnost držet tvar.

V Japonsku je Chirimen neodmyslitelně spjat s tradičními oděvy, jako jsou kimona a obi. Také se používá při výrobě tradičních japonských panenek ningjo a dalších řemeslných výrobků.

Mimo Japonsko se slovo „Chirimen“ používá hlavně v oblasti textilního průmyslu, módy a designu, kde označuje hedvábnou tkaninu s charakteristickou krepovou strukturou.

Kanji (Kanži) slova Chirimen

V japonštině se slovo „Chirimen“ zapisuje pomocí dvou kanži (čínských znaků):

  • 縮 (čtení: chiri) – znamená „smršťovat se, stahovat se“
  • 緬 (čtení: men) – znamená „hedvábí, jemná tkanina“

Kombinace těchto dvou znaků vytváří slovo „Chirimen“, které odkazuje na jedinečnou strukturu této hedvábné tkaniny, jež vzniká smršťováním a stahováním vláken během procesu tkaní.

Významově podobná slova

  • Kinša (緊射) – technika tkaní hedvábí, která vytváří lesklý povrch
  • Rinzu (綸子) – hedvábná tkanina s vytkaným vzorem
  • Šibori (絞り) – technika barvení textilu, při které se vytváří vzory pomocí skládání, šití a svazování látky
  • Cuzureori (綴れ織り) – technika tkaní, při které se vytváří vzory pomocí přidávání extra útků během procesu tkaní
« Zpět na slovník pojmů