Kanpyo

Kanpyo, sušené dýňové výhonky, jsou tradiční japonskou surovinou, která se často používá při přípravě sushi, zejména v rolkách futomaki. Tyto výhonky pocházejí z dýně odrůdy calabash a pro svou přípravu jsou nejprve vařeny v sladkém nálevu, což jim dodává charakteristickou sladkost a chuť. Po uvaření se suší na slunci, čímž získají svou typickou texturu a schopnost absorbovat chutě, s nimiž jsou kombinovány. V sushi rolkách kanpyo často doplňuje další ingredience jako jsou vejce, okurky nebo tuňák, a přispívá tak k jedinečnému gustatornímu zážitku.

Význam slova Kanpyo

Kanpyo je japonský termín, který označuje sušené dýňové proužky. Tyto proužky se vyrábějí z dužiny speciální odrůdy dýně zvané kanpyo, která se pěstuje především v prefektuře Gunma v Japonsku. Kanpyo se používá jako tradiční přísada do sushi rolek, kde slouží jako dekorativní a chuťový prvek.

Překlad a historie slova Kanpyo

Slovo „kanpyo“ se skládá ze dvou částí: „kan“ (乾), což znamená „sušený“ nebo „vysušený“, a „pyo“ (瓢), což označuje specifický druh dýně. Doslovný překlad kanpyo tedy zní „sušená dýně“.

Historie používání kanpyo sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku. V té době se kanpyo začalo používat jako součást vegetariánské kuchyně zvané shojin ryori, která má kořeny v buddhistické tradici. Mniši si oblíbili kanpyo pro jeho dlouhou trvanlivost a výživovou hodnotu.

Využití slova Kanpyo

Kanpyo se nejčastěji používá jako přísada do sushi rolky zvané futom. Futomaki je velká sushi rolka, která obsahuje různé ingredience, jako jsou například omeleta, houby shiitake, okurka a právě kanpyo. Sušené dýňové proužky dodávají futomaki jemnou sladkost a charakteristickou chuť.

Kromě sushi se kanpyo používá i v dalších japonských pokrmech. Může se přidávat do polévek, smažených jídel nebo se používat jako obloha. Kanpyo se také někdy namáčí do sladkého nálevu, aby se zvýraznila jeho chuť.

Kanji (Kanži) slova Kanpyo

Slovo kanpyo se v japonštině píše pomocí dvou kanži znaků:

  1. 乾 (kan) – tento znak znamená „sušený“ nebo „vysušený“
  2. 瓢 (pyo) – tento znak označuje specifický druh dýně

Kombinace těchto dvou znaků vytváří slovo 乾瓢 (kanpyo), které se používá pro označení sušených dýňových proužků.

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje několik dalších slov, která označují podobné suroviny nebo techniky zpracování:

  1. Kampyo (乾豹) – tento termín se někdy používá jako alternativní výslovnost slova kanpyo, ale správný zápis je 乾瓢.
  2. Tsukemono (漬物) – označuje nakládanou zeleninu, která se často podává jako příloha k japonským pokrmům. Kanpyo se někdy řadí do kategorie tsukemono.
  3. Hoshigaki (干し柿) – sušené persimonové plátky, které se vyrábějí podobným způsobem jako kanpyo. Hoshigaki jsou oblíbenou podzimní pochoutkou v Japonsku.
  4. Kiriboshi daikon (切干大根) – sušené proužky japonské ředkve daikon. Používají se podobně jako kanpyo, především jako přísada do polévek a dušených jídel.

Kanpyo je důležitou součástí japonské kuchyně s dlouhou historií. Díky své jedinečné chuti, textuře a dekorativnímu vzhledu si získalo oblibu nejen v Japonsku, ale i v zahraničí. Znalost významu, použití a kulturního kontextu slova kanpyo může obohatit vaše kulinářské znalosti a prohloubit pochopení japonské gastronomie.

« Zpět na slovník pojmů