Katsura je typ japonského dřeva, které je často používáno pro výrobu rukojetí nožů. Toto dřevo je vysoce ceněno pro svou pevnost, odolnost a estetickou krásu. Jeho jemná textura a schopnost odolávat vlhkosti činí z něj ideální materiál pro rukojeti nožů, které musí vydržet časté používání a kontakt s vodou. Katsura také dobře drží tvar a nepraská, což zajišťuje dlouhou životnost rukojeti. Díky svým vlastnostem a příjemnému vzhledu je katsura oblíbenou volbou mezi výrobci kvalitních japonských nožů.
Význam slova Katsura
Katsura je japonský výraz, který má několik významů. Nejčastěji se používá jako označení pro strom Cercidiphyllum japonicum, známý také jako kacura japonská. Tento opadavý strom je původem z Číny a Japonska a je ceněný pro své krásné listí, které na podzim mění barvu od žluté až po tmavě červenou. Dřevo stromu katsura je také vysoce ceněno pro svou kvalitu a používá se k výrobě nábytku a hudebních nástrojů.
Dalším významem slova katsura je označení pro druh japonského sladkého pečiva, které se vyrábí z rýžové mouky, cukru a vody. Toto pečivo má dlouhou historii a je oblíbené zejména během tradičních japonských svátků a oslav.
Překlad a historie slova Katsura
Slovo katsura pochází z japonštiny a skládá se ze dvou znaků: 桂 (katsura) a 葉 (ha), což dohromady znamená „list stromu katsura“. První písemné záznamy o tomto stromu pocházejí z Číny z období dynastie Tang (618-907 n. l.), kde byl známý pod názvem „katsura-no-ki“ (桂の木). Do Japonska se strom dostal pravděpodobně v období Heian (794-1185 n. l.) a rychle se stal oblíbeným pro svou krásu a kvalitní dřevo.
Pokud jde o sladké pečivo katsura, jeho historie sahá až do období Edo (1603-1868). Původně se vyrábělo pouze v oblasti Kjóta a bylo určeno především pro šlechtu a bohaté měšťany. Postupem času se však jeho obliba rozšířila po celém Japonsku a dnes je běžně k dostání v mnoha obchodech s tradičními sladkostmi.
Využití slova Katsura
Jak již bylo zmíněno, slovo katsura se nejčastěji používá ve spojení se stromem Cercidiphyllum japonicum a sladkým pečivem. V obou případech se jedná o tradiční japonské výrazy, které mají dlouhou historii a jsou nedílnou součástí japonské kultury.
Dřevo stromu katsura je vysoce ceněno pro svou kvalitu, trvanlivost a krásnou texturu. Používá se k výrobě nábytku, hudebních nástrojů (zejména tradičních japonských strunných nástrojů jako je koto a shamisen), a také v řezbářství a truhlářství. Díky své odolnosti vůči vlhkosti a hmyzu je dřevo katsura oblíbené i ve stavebnictví, zejména pro výrobu trámů a sloupů.
Sladké pečivo katsura je oblíbenou pochoutkou, která se často podává během tradičních japonských svátků a oslav, jako je například Hinamatsuri (Svátek panenek) nebo Kodomo no hi (Den dětí). Vyrábí se z rýžové mouky, cukru a vody a má jemnou, lehce sladkou chuť. Pečivo se často tvaruje do různých dekorativních tvarů, jako jsou květiny nebo listy, a může být obarveno přírodními barvivy, jako je matcha (zelený čajový prášek) nebo sakura (třešňový květ).
Kanji (Kanži) slova Katsura
Slovo katsura se v japonštině píše pomocí dvou kanži znaků: 桂 (katsura) a 葉 (ha). První znak 桂 se skládá z radikálu 木 (ki), který znamená „strom“ nebo „dřevo“, a fonetické části 圭 (kei). Druhý znak 葉 se skládá z radikálu 艹 (kusa), který znamená „tráva“ nebo „rostlina“, a fonetické části 枼 (you).
Oba znaky mají i další významy mimo slovo katsura. Znak 桂 může také znamenat „skořice“ nebo „vavřín“, zatímco znak 葉 se používá i ve slovech jako 葉書 (hagaki) – „pohlednice“ nebo 葉巻 (hamaki) – „doutník“.
Významově podobná slova
V japonštině existuje několik slov, která mají podobný význam jako katsura, zejména pokud jde o označení stromů:
- 楓 (kaede) – javor, další oblíbený strom v Japonsku, známý pro své krásné podzimní zbarvení listů
- 杉 (sugi) – kryptomerie japonská, jehličnatý strom, který je v Japonsku hojně rozšířen a používá se k výrobě stavebního dřeva a nábytku
- 桜 (sakura) – třešeň, symbol Japonska, známá pro své krásné květy na jaře
- 柳 (yanagi) – vrba, strom, který je často spojován s japonskou poezií a literaturou
Pokud jde o sladkosti, existuje mnoho dalších tradičních japonských pečiv a dezertů, které mají podobnou chuť a texturu jako katsura:
- 桜餅 (sakuramochi) – rýžové pečivo plněné sladkou červenou fazolovou pastou, zabalené do listu sakury
- 柏餅 (kashiwamochi) – rýžové pečivo plněné sladkou červenou fazolovou pastou, zabalené do dubového listu
- 団子 (dango) – malé kuličky z rýžové mouky, často podávané na špejli a polité sladkou omáčkou
- 羊羹 (youkan) – hustý želé dezert vyrobený z červených fazolí a agaru (želatina z mořských řas)
Všechna tato slova a výrazy jsou nedílnou součástí bohaté japonské kultury a tradice a odráží hluboký vztah Japonců k přírodě a sezónním změnám.
« Zpět na slovník pojmů