Negi

Negi, známá také jako japonská cibule, je zásadní součástí mnoha japonských pokrmů. Tato dlouhá, tenká zelenina s lehce zeleným stonkem a bílou cibulovou částí je méně ostrá než běžná cibule, což ji činí ideální pro použití v surovém stavu nebo jemně tepelně upravenou. Negi se často používá jako dochucovadlo nebo jako dekorativní prvek v miso polévkách, nudlových pokrmech jako je ramen, v tempuře, nebo jako součást marinád a omáček. Díky své jemné chuti a schopnosti dobře se kombinovat s dalšími ingrediencemi je negi nezbytnou součástí japonské kuchyně.

Význam slova Negi

Negi je japonský výraz pro cibuli naťovou (Allium fistulosum), která je důležitou součástí japonské kuchyně. Tato zelenina se vyznačuje dlouhými, dutými stonky a jemnou, delikátní chutí. Negi se používá v mnoha tradičních japonských pokrmech, jako jsou polévky, dušené pokrmy, grilované speciality a také jako oblíbená přísada do nudlových jídel, například rámen nebo udon.

Překlad a historie slova Negi

Slovo „negi“ se do češtiny překládá jednoduše jako „cibule naťová“ nebo „velšská cibule“. Tato zelenina má svůj původ v Asii a byla pěstována v Číně a Japonsku po tisíce let. Do Japonska se negi dostala pravděpodobně z Číny během období Nara (710-784 n.l.) a od té doby se stala nedílnou součástí japonské kulinářské tradice.

V průběhu staletí byla cibule naťová šlechtěna a pěstována v různých regionech Japonska, což vedlo k vzniku mnoha místních odrůd s odlišnými vlastnostmi a chutěmi. Některé z nejznámějších odrůd jsou například Kujo negi z Kyota nebo Tokyo negi z oblasti hlavního města.

Využití slova Negi

Negi se v japonské kuchyni používá mnoha různými způsoby. Nejčastěji se setkáme s tenkými plátky nebo nadrobno nakrájenou cibulí naťovou jako s přísadou do polévek, například do proslulého vývaru dashi. Dále se negi přidává do dušených pokrmů, jako je nabe nebo sukiyaki, kde dodává jídlu jemnou cibulovou chuť a vůni.

Grilovaná negi, často potřená sladkou miso pastou, je oblíbenou přísadou k japonským grilovaným specialitám, jako je yakitori (grilované kuřecí špízy) nebo yakiniku (grilované maso). V neposlední řadě je negi neodmyslitelnou součástí mnoha nudlových pokrmů, kde se používá jako čerstvá přísada posypaná navrch těsně před podáváním.

Kromě kulinářského využití má negi v Japonsku také symbolický význam. Často se používá jako dekorace během svátků a oslav, například při oslavách Nového roku, kdy se věří, že dlouhé stonky negi symbolizují dlouhověkost a prosperitu.

Kanji (Kanži) slova Negi

V japonštině se slovo negi zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 葱 (ne) a 葱 (gi). První znak 葱 (ne) se skládá z radikálu 艹 (kusa), který představuje rostlinu nebo trávu, a z fonému 悤 (sō), který nese význam „spěchat“ nebo „být zaneprázdněný“. Druhý znak 葱 (gi) je stejný jako první a používá se pro zápis celého slova.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu negi, ale označují odlišné druhy cibule:

  1. Shiro negi (白葱) – bílá cibule naťová, která má světlejší stonky a jemnější chuť než běžná negi.
  2. Aka negi (赤葱) – červená cibule naťová s červenými stonky a výraznější chutí.
  3. Rakkyo (らっきょう) – druh mal, sladké cibulky, která se často nakládá a používá jako příloha k japonským pokrmům.
  4. Tamanegi (玉葱) – běžná cibule kuchyňská (Allium cepa), která se používá v japonské kuchyni podobně jako v západních kuchyních.

Negi je nejen důležitou přísadou v japonské kuchyni, ale také významným kulturním symbolem s dlouhou historií. Její všestranné využití, jedinečná chuť a symbolický význam z ní dělají neodmyslitelnou součást japonské gastronomie a kultury.

« Zpět na slovník pojmů