Oshinko

Oshinko je japonský termín pro nakládanou zeleninu, která je velmi oblíbenou a tradiční součástí japonské kuchyně. Zelenina se nakládá do speciálního nálevu, který obvykle obsahuje sůl, cukr, ocet a další ingredience podle konkrétního receptu. Tento proces naložení dodává zelenině výraznou chuť, atraktivní barvu a křupavou chuť.

Význam slova Oshinko

Oshinko je japonský výraz, který se používá pro označení nakládané zeleniny. Nejčastěji se jedná o nakládanou ředkev daikon, ale může se vztahovat i na další druhy zeleniny, jako je okurka, mrkev nebo zelí. Oshinko se často podává jako příloha k japonským pokrmům, zejména k sushi a onigiri (rýžové koule).

Překlad a historie slova Oshinko

Slovo „oshinko“ se skládá ze dvou částí: „o“ znamená „honorifikum“ nebo „zdvořilost“, zatímco „shinko“ znamená „kyselé“. Doslovný překlad by tedy mohl znít jako „ctěné kyselé“. Tento název odráží důležitost nakládané zeleniny v japonské kuchyni a kulturu zdvořilosti, která je pro Japonsko typická.

Historie nakládané zeleniny v Japonsku sahá až do období Nara (710-784 n.l.), kdy se začala používat technika kvašení k prodloužení trvanlivosti potravin. V průběhu staletí se technika zdokonalovala a stala se nedílnou součástí japonské kuchyně.

Využití slova Oshinko

Oshinko se nejčastěji používá jako označení pro nakládanou ředkev daikon, která se krájí na tenké plátky a podává se jako příloha k různým pokrmům. Může se také přidávat do sushi rolek nebo onigiri pro dodání křupavé textury a pikantní chuti.

Kromě toho se oshinko používá i jako součást tradičních japonských svátečních pokrmů, jako je například osechi-ryōri, které se podává během oslav Nového roku.

Kanji (Kanži) slova Oshinko

Slovo „oshinko“ se v japonštině zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 御 (o) a 新香 (shinko). První znak 御 se používá jako honorifikum a vyjadřuje respekt nebo zdvořilost. Druhý znak 新香 se skládá ze dvou částí: 新 (shin) znamená „nový“ a 香 (ko) znamená „vůně“ nebo „aroma“.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu „oshinko“:

  1. Tsukemono (漬物) – obecný termín pro nakládanou zeleninu
  2. Fukujinzuke (福神漬) – směs nakládané zeleniny, která se často podává k japonskému kari
  3. Bettarazuke (べったら漬) – nakládaná ředkev daikon, která se připravuje v prefektuře Kumamoto
  4. Senmaizuke (千枚漬) – tenké plátky nakládané ředkve daikon, které se podávají jako příloha k sushi nebo sashimi

Oshinko je tedy důležitou součástí japonské kuchyně a kultury, která odráží dlouhou historii a tradici nakládání zeleniny. Ať už se podává jako příloha k sushi nebo jako součást svátečních pokrmů, oshinko dodává jídlům nezaměnitelnou chuť a texturu a je oblíbenou pochoutkou mnoha Japonců i milovníků japonské kuchyně po celém světě.

« Zpět na slovník pojmů