Tamago

Tamago je japonský výraz pro vajíčko, ale v kontextu sushi se nejčastěji používá pro označení japonské omelety. Tato omeleta se připravuje z vajíček, cukru, soli a daši (japonská omáčka na bázi sojové omáčky). Směs se pečlivě promíchá a následně se peče na oboustranné pánvi, přičemž se postupně překládá a vrství, dokud nevznikne kompaktní, mírně sladká a jemná omeleta obdélníkového tvaru. Tamago se používá jako náplň do sushi rolí (maki) nebo se krájí na menší kousky a podává se na vrchu nigiri sushi. Tato japonská omeleta dodává sushi jemnou a lahodnou chuť, která vyváží chuť syrových ryb a mořských plodů.

Význam slova Tamago

Tamago je japonský výraz pro vejce. Tento termín se používá nejen pro označení vajec jako potravinářské suroviny, ale také pro různé pokrmy a speciality, které se z vajec připravují. V japonské kuchyni hrají vejce důležitou roli a jsou součástí mnoha tradičních i moderních jídel.

Překlad a historie slova Tamago

Slovo tamago (卵) se skládá ze dvou kanži znaků – 卵 (tama), což znamená „vejce“, a 子 (ko), což znamená „dítě“ nebo „potomek“. Doslovný překlad tamago by tedy mohl být „vaječné dítě“ nebo „potomek vejce“. Tento výraz se v japonštině používá již po staletí a jeho původ sahá až do období Nara (710-784 n.l.).

V průběhu japonské historie se vejce stala nedílnou součástí místní kuchyně a kultury. Původně byla vejce považována za luxusní surovinu, kterou si mohli dovolit pouze bohatí a vysoce postavení lidé. S postupem času se však chov slepic rozšířil a vejce se stala dostupnější pro širší vrstvy obyvatelstva.

Využití slova Tamago

Tamago se v japonské kuchyni používá v mnoha různých podobách a úpravách. Mezi nejznámější pokrmy patří:

 1. Tamagoyaki – sladká nebo slaná omeleta, která se připravuje postupným vrstvením tenkých plátků omelety na sebe.
 2. Onsen tamago – vejce vařené při nízké teplotě, které má krémový, polotkutý žloutek a jemný bílek.
 3. Tamago sushisushi rolka s náplní z japonské omelety tamagoyaki.
 4. Tamago kake gohan – jednoduchý pokrm z vařené rýže politý syrovým vejcem a dochucený sójovou omáčkou.
 5. Chawanmushi – vaječná slaná pěna s kousky masa, mořských plodů a zeleniny, vařená v páře v miskách.

Kromě těchto tradičních pokrmů se tamago používá také v moderní japonské kuchyni, například jako součást různých druhů sendvičů, salátů nebo dezertů.

Kanji (Kanži) slova Tamago

Slovo tamago se v japonštině zapisuje pomocí dvou kanži znaků:

 1. 卵 (tama) – tento znak se skládá z radikálu 卩 (fù), který představuje zapečetěný kontejner, a fonému 丷 (luán), který naznačuje kulatý tvar. Dohromady tento znak symbolizuje vejce jako uzavřený obal obsahující zárodek života.
 2. 子 (ko) – tento znak představuje dítě nebo potomka a často se používá jako sufix pro označení malých nebo mladých věcí.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu tamago:

 1. Ran (卵) – tento výraz se také používá pro označení vajec, ale spíše v biologickém nebo vědeckém kontextu.
 2. Kōran (孵卵) – tento termín označuje proces líhnutí nebo inkubace vajec.
 3. Ranji (卵子) – tento výraz se používá pro označení vaječné buňky nebo vajíčka v kontextu reprodukce.
 4. Tamagushi (玉串) – ačkoli toto slovo obsahuje znak pro vejce (玉), ve skutečnosti označuje obětní větev sakaki používanou při šintoistických rituálech.

Tamago je nejen důležitou součástí japonské kuchyně, ale také odráží bohatou historii a kulturní dědictví Japonska. Ať už jako samostatná surovina nebo součást tradičních pokrmů, vejce hrají v japonské gastronomii nezastupitelnou roli a jejich význam přesahuje pouhou nutriční hodnotu. Slovo tamago a jeho použití v různých kontextech ilustruje hlubokou provázanost jazyka, kultury a kulinářského umění v Japonsku.

« Zpět na slovník pojmů