Chirashi

Obsah příspěvku

Chirashi sushi, což v překladu znamená „rozptýlené sushi“, je jedinečný a vizuálně působivý typ japonského sushi. Na rozdíl od tradičních forem sushi, jako jsou maki a nigiri, chirashi není o formě, ale o obsahu a prezentaci. V této variantě jsou různé ingredience, typicky čerstvé ryby, mořské plody a zelenina, náhodně rozloženy na vrch misky s vinegrem ochucené sushi rýže. Tato metoda umožňuje šéfkuchařům projevit svou kreativitu a zároveň nabízí strávníkům možnost ochutnat širokou paletu chutí a textur v jednom pokrmu. Chirashi je oblíbené pro svou jednoduchost, estetiku a schopnost nabídnout bohatý gastronomický zážitek bez potřeby složitého sestavování sushi.

Význam slova Chirashi

Chirashi je japonský termín, který se v kontextu japonské kuchyně používá pro označení specifického typu sushi. Doslova se dá přeložit jako „rozsypané“ nebo „rozptýlené“, což odkazuje na způsob servírování tohoto pokrmu. Na rozdíl od tradičních sushi rolí (maki) nebo sushi s rybou na vrchu rýžové hrudky (nigiri), chirashi se vyznačuje volně rozloženými ingrediencemi na vrstvě sushi rýže.

Překlad a historie slova Chirashi

Slovo „chirashi“ se skládá ze dvou částí: „chiru“, což znamená „rozptýlit“ nebo „rozsypat“, a „shi“, které je odvozeno od slova „sushi“. Dohromady tedy „chirashi-zushi“ nebo zkráceně „chirashi“ označuje „rozsypané sushi“.

Historie chirashi sahá do období Edo (1603-1868) v Japonsku, kdy se začalo podávat jako levnější a jednodušší alternativa k tradičním formám sushi. Původně se připravovalo z ryb, které zbyly po přípravě jiných sushi pokrmů, a podávalo se na vrstvě kyselé sushi rýže. Postupem času se však chirashi vyvinulo v samostatný a oblíbený pokrm s širokou škálou ingrediencí.

Využití slova Chirashi

V japonské kuchyni se chirashi používá téměř výhradně pro označení tohoto specifického typu sushi. Můžete se s ním setkat v sushi restauracích, kde bývá součástí nabídky, nebo při speciálních příležitostech, jako jsou oslavy a svátky. Chirashi se často podává v miskách nebo na talířích a jeho součástí mohou být různé druhy syrových ryb (sashimi), mořské plody, zelenina, vaječná omeleta (tamago) a další ingredience, vše uspořádané na vrstvě sushi rýže.

Kromě toho se slovo „chirashi“ může v japonštině použít i v jiných kontextech, kde označuje něco rozptýleného, rozsypaného nebo rozmístěného, například v zahradnictví pro popis rozmístění rostlin nebo v umění pro popis rozptýlených prvků v obraze.

Kanji (Kanži) slova Chirashi

V japonském písmu kanji se chirashi zapisuje pomocí dvou znaků: 散 (chiru) a し (shi). První znak 散 se skládá z radikálu 攵 (boku), který znamená „udeřit“ nebo „rozbít“, a fonému 散 (san), který nese význam „rozptýlit“ nebo „rozsypat“. Druhý znak し je hiragana, která foneticky vyjadřuje zvuk „shi“.

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje několik dalších termínů, které jsou významově podobné slovu chirashi:

  1. Barachirashi – varianta chirashi, která obsahuje převážně syrové ryby a mořské plody.
  2. Gomoku-chirashi – chirashi s různorodými ingrediencemi, jako jsou zelenina, houby, vaječná omeleta a někdy i maso.
  3. Maze-chirashi – chirashi, kde jsou ingredience smíchány s rýží, spíše než aby byly rozloženy na vrchu.
  4. Kaisendon – pokrm podobný chirashi, ale s větším důrazem na syrové ryby a mořské plody. Často se podává v misce na vrstvě rýže.
  5. Tekkadon – varianta kaisendonu s tuňákem (maguro) jako hlavní ingrediencí.

Všechny tyto termíny označují pokrmy, které sdílejí základní koncept rozložených ingrediencí na vrstvě rýže, ale liší se konkrétním výběrem a uspořádáním surovin.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky