Sushi Meshi

Rýže používaná pro přípravu sushi, známá jako sushi meshi nebo shari, je základním stavebním kamenem této tradiční japonské pochoutky. Pro dosažení správné chuti a textury se používá speciální druh krátkozrnné rýže, která je po uvaření smíchána s jemnou směsí rýžového octa, cukru a soli. Tato kombinace dodává rýži mírně sladký a kyselý nádech, který harmonicky doplňuje ostatní ingredience sushi, jako jsou čerstvé ryby, mořské plody nebo zelenina. Správné ochucení a textura rýže jsou klíčové pro kvalitní sushi, a proto je příprava sushi meshi považována za umění, které vyžaduje pečlivost a praxi.

Význam slova Sushi Meshi

Sushi Meshi je japonský termín, který se používá pro označení speciálně připravené rýže, jež tvoří základ většiny druhů sushi. Nejedná se o běžnou vařenou rýži, ale o rýži, která prošla specifickým procesem přípravy a ochucování. Správně připravená Sushi Meshi je klíčovým elementem pro vytvoření lahodného a autentického sushi.

Překlad a historie slova Sushi Meshi

Slovo „Sushi Meshi“ se skládá ze dvou částí: „sushi“ a „meshi“. „Sushi“ označuje samotný pokrm, který se připravuje kombinací vařené rýže ochucené rýžovým octem a různých dalších ingrediencí, jako jsou syrové ryby, mořské plody, zelenina nebo vejce. „Meshi“ je japonský výraz pro vařenou rýži. Doslovný překlad „Sushi Meshi“ tedy znamená „sushi rýže“.

Historie Sushi Meshi sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku, kdy se začalo sushi připravovat v podobě, jak ho známe dnes. V té době se rýže vařila, ochucovala octem a formovala do malých kousků, na které se poté kladly plátky syrových ryb nebo jiných ingrediencí. Tento styl sushi se nazýval „Edomae zushi“ a stal se velmi populárním v Edu (dnešním Tokiu) a postupně se rozšířil do celého Japonska.

Využití slova Sushi Meshi

Termín Sushi Meshi se používá především v kontextu přípravy sushi. Označuje speciálně připravenou rýži, která tvoří základ různých druhů sushi, jako jsou nigiri sushi (ručně formované kousky rýže s plátkem syrové ryby nebo jiné ingredience navrchu), maki sushi (rolky z rýže a dalších ingrediencí zabalené v mořské řase nori) nebo chirashi sushi (miska rýže s různými ingrediencemi navrchu).

Příprava Sushi Meshi vyžaduje použití speciální krátkozrnné japonské rýže, která se uvaří a následně se promíchá s octem, cukrem a solí. Tento proces dodává rýži charakteristickou chuť, vůni a lepkavost, která je nezbytná pro správnou konzistenci a tvar sushi. Správně připravená Sushi Meshi by měla být lesklá, mírně lepkavá a každé zrnko by mělo být oddělené.

Kanji (Kanži) slova Sushi Meshi

V japonštině se Sushi Meshi zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 寿司飯. První znak 寿司 (sushi) se skládá ze dvou částí – 寿 (kotobuki), což znamená „dlouhověkost“ nebo „oslava“, a 司 (tsukasa), což označuje „správce“ nebo „ředitele“. Druhý znak 飯 (meshi) znamená „vařená rýže“.

Zajímavostí je, že původní kanži pro sushi byl 鮓, který se skládal ze znaků 魚 (ryba) a 旨 (chutný). Tento znak se používal pro starší typ sushi, nazývaný „nare-zushi“, kdy se ryba nechala fermentovat spolu s rýží. Později, s příchodem „Edomae zushi“, se začal používat současný kanži 寿司.

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje několik termínů, které jsou významově podobné Sushi Meshi:

  1. Sumeshi (酢飯) – doslova „octová rýže“, označuje rýži ochucenou rýžovým octem, která se používá nejen pro přípravu sushi, ale i jiných japonských pokrmů.
  2. Gohan (ご飯) – obecný termín pro vařenou rýži, která se podává jako příloha k mnoha japonským jídlům.
  3. Onigiri (おにぎり) – rýžové koule nebo trojúhelníky plněné různými ingrediencemi a často zabalené v mořské řase nori. Přestože se nejedná přímo o sushi, i zde se používá speciálně připravená rýže podobná Sushi Meshi.
  4. Chirashizushi (ちらし寿司) – druh sushi, kdy se Sushi Meshi podává v misce a navrch se naskládají různé ingredience jako syrové ryby, mořské plody, zelenina a vaječná omeleta.

Sushi Meshi je tedy neodmyslitelnou součástí japonské kulinářské tradice a tvoří základ pro přípravu jednoho z nejpopulárnějších japonských pokrmů – sushi. Bez správně připravené Sushi Meshi by sushi ztratilo svou charakteristickou chuť, texturu a vzhled. Proto je přípravě Sushi Meshi věnována velká pozornost a péče, aby se dosáhlo dokonalého výsledku a nezapomenutelného gurmánského zážitku.

« Zpět na slovník pojmů