Nigiri

Obsah příspěvku

Nigiri sushi je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších typů sushi. Tento jednoduchý, ale elegantní pokrm se skládá z pečlivě tvarovaného kousku sushi rýže, který je lehce stlačen do podlouhlého tvaru, a na nějž se pokládá plátek syrové ryby nebo jiné mořské plody. Ryba je obvykle nakrájena na tenké plátky a může být lehce potřena wasabi pastou pro přidání pikantní chuti. Nigiri je oblíbené pro svou čistotu chutí, kde se může plně projevit kvalita a svěžest použité ryby. Tento typ sushi je často podáván s malým množstvím sójové omáčky, do které si host může nigiri namáčet podle svého gusta.

Význam slova Nigiri

Nigiri je japonský termín, který se nejčastěji používá v souvislosti se sushi. Označuje specifický typ sushi, kde je malá porce rýže ručně vytvarována do podlouhlého tvaru a na vrcholu je položen tenký plátek syrové ryby nebo mořských plodů. Nigiri patří mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější druhy sushi po celém světě.

Překlad a historie slova Nigiri

Slovo „nigiri“ v japonštině doslova znamená „stisknout“ nebo „zmáčknout“. Tento název odkazuje na způsob přípravy tohoto druhu sushi, při kterém se rýže ručně tvaruje a stlačuje do požadovaného tvaru. Tato technika byla vyvinuta v Tokiu (dříve známém jako Edo) na počátku 19. století a je připisována slavnému sushi šéfkuchaři Hanaya Yohei.

Hanaya Yohei je považován za otce moderního sushi, protože jako první začal podávat sushi v jeho současné podobě – s čerstvou syrovinou na vrchu rýžového polštářku. Tento styl se rychle stal populárním mezi místními obyvateli a postupně se rozšířil do dalších částí Japonska a později do celého světa.

Využití slova Nigiri

Slovo nigiri se téměř výhradně používá v kontextu sushi. Když se řekne „nigiri“, většina lidí si okamžitě představí malé podlouhlé kousky rýže s plátkem syrové ryby nebo mořských plodů na vrcholu. Nigiri se běžně podává v sushi restauracích, barech a obchodech po celém světě.

Kromě toho se termín nigiri někdy používá i v jiných oblastech japonské kuchyně, například při přípravě onigiri (rýžové koule plněné různými ingrediencemi) nebo při tvarování rýže na dně misky při přípravě donburi (pokrm podávaný v misce na rýži).

Kanji (Kanži) slova Nigiri

V japonštině se slovo nigiri píše pomocí dvou kanži znaků: 握り. První znak 握 (nigiru) znamená „stisknout“ nebo „uchopit“, zatímco druhý znak り (ri) je gramatická přípona, která se používá pro tvorbu podstatných jmen.

Znalost kanži znaků pro nigiri může být užitečná při objednávání v japonských restauracích nebo při cestování do Japonska, protože vám umožní rozpoznat toto slovo v psané formě.

Významově podobná slova

Existuje několik japonských slov, která jsou významově podobná slovu nigiri nebo s ním souvisejí:

  1. Shari (シャリ) – označuje speciálně připravenou rýži používanou při přípravě sushi.
  2. Neta (ネタ) – označuje suroviny (nejčastěji syrové ryby nebo mořské plody), které se kladou na vrchol nigiri sushi.
  3. Sushi (寿司) – zastřešující termín pro různé druhy japonského jídla připraveného z rýže ochucené octem, často v kombinaci se syrovými rybami nebo mořskými plody.
  4. Maki (巻き) – další populární druh sushi, kde jsou rýže a další ingredience zabaleny do nori (sušené mořské řasy) a nakrájeny na menší kousky.
  5. Itamae (板前) – označuje zkušeného sushi šéfkuchaře, který je zodpovědný za přípravu nigiri a dalších druhů sushi.

Znalost těchto souvisejících termínů může prohloubit vaše porozumění a ocenění japonské sushi kultury a usnadnit komunikaci při návštěvě sushi restaurací nebo při diskusi o japonské kuchyni.

« Zpět na slovník pojmů
Sdílejte tento příspěvek

Další příspěvky