Hijiki

Hijiki je druh jedlé mořské řasy, která se hojně používá v japonské kuchyni. Tato tmavě hnědá až černá řasa roste přirozeně podél skalnatých pobřeží Japonska, Koreje a Číny. Hijiki má tenké, vláskovité stonky, které se před použitím suší a následně namáčejí a vaří. V japonské kuchyni se hijiki nejčastěji připravuje jako součást salátu, kde se míchá s dalšími ingrediencemi jako je mrkev, dřeňový hrášek, smažené tofu a sezamová semínka. Tento salát, známý jako „hijiki no nimono“, je oblíbeným a běžným pokrmem v japonských domácnostech. Hijiki se také přidává do polévek, dušených jídel nebo se podává jako příloha k rýži.

Význam slova Hijiki

Hijiki je druh jedlé mořské řasy, která hojně využívá v japonské kuchyni. Tato hnědá řasa roste především na skalnatých pobřežích Japonska, Koreje a Číny. Hijiki se vyznačuje tmavě hnědou až černou barvou a tenkou, vláknitou strukturou. Sbírá se během jara a léta, kdy dosahuje délky 20 až 50 centimetrů.

Překlad a historie slova Hijiki

Slovo „hijiki“ pochází z japonštiny a v překladu znamená „něco, co roste“. Toto pojmenování odkazuje na způsob růstu řasy, která se přichycuje k podkladu a vytváří dlouhé, tenké výhonky. Hijiki se v Japonsku konzumuje již po staletí a první písemné zmínky o této řase se datují do období Nara (710-784 n.l.). V minulosti byla hijiki považována za potravinu chudých, ale postupem času si získala oblibu napříč všemi společenskými vrstvami.

Využití slova Hijiki

Hijiki se nejčastěji používá jako ingredience v japonské kuchyni. Před použitím se řasa namáčí ve vodě, aby změkla a zvětšila svůj objem. Poté se může vařit, dusit nebo smažit spolu s dalšími přísadami, jako je například dýně, mrkev, sójové boby nebo tofu. Hijiki se často přidává do salátů polévek, omáček nebo se podává jako příloha k rýži. Tato řasa je bohatá na vlákninu, minerály (zejména vápník a železo) a vitamíny (především vitamin A a C). Díky svému nutričnímu složení je hijiki považována za zdraví prospěšnou potravinu.

Kanji (Kanži) slova Hijiki

V japonštině se slovo hijiki zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 鹿尾菜. První znak 鹿 (hiši) znamená „jelen“ a druhý znak 尾 (o) znamená „ocas“. Kombinace těchto dvou znaků odkazuje na vzhled řasy, která svým tvarem připomíná jelení ocas. Třetí znak 菜 (na) znamená „zelenina“ nebo „rostlina“.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik dalších slov, která označují různé druhy jedlých mořských řas:

  1. Nori (海苔) – tmavě zelená řasa, která se používá k zabalení suši nebo jako přísada do polévek a salátů.
  2. Wakame (ワカメ) – zelená řasa s jemnou chutí, často se přidává do polévek (např. miso) nebo salátů.
  3. Kombu (昆布) – hnědá řasa, která se používá k dochucení vývaru daši, základu mnoha japonských pokrmů.
  4. Aonori (青のり) – zelená řasa v prášku, která se používá jako koření nebo posypka na různé pokrmy.

Všechny tyto řasy jsou nedílnou součástí japonské kuchyně a přispívají k její jedinečnosti a rozmanitosti.

Časté otázky týkající se výrazu Hijiki

  • Co znamená japonský termín Hijiki ?

    Slovo „hijiki“ pochází z japonštiny a v překladu znamená „něco, co roste“. Toto pojmenování odkazuje na způsob růstu řasy, která se přichycuje k podkladu a vytváří dlouhé, tenké výhonky.

  • Co je Hijiki v kontextu japonského nožířství a jídla?

    Hijiki je druh jedlé mořské řasy, která se hojně používá v japonské kuchyni. Tato tmavě hnědá až černá řasa roste přirozeně podél skalnatých pobřeží Japonska, Koreje a Číny.

« Zpět na slovník pojmů