Kiritsuke

Kiritsuke je typ japonského kuchyňského nože, který v sobě kombinuje vlastnosti několika tradičních nožů, jako jsou yanagiba (nůž na sashimi), usuba (nůž na zeleninu) a deba (nůž ryby). Tento všestranný nůž se vyznačuje dlouhou, štíhlou čepelí s rovným ostřím a šikmou špičkou. Díky své univerzální konstrukci je kiritsuke vhodný pro různé úkoly v kuchyni, od krájení sashimi a zeleniny až po filetování ryb. Jeho dlouhá čepel umožňuje provádět hladké a přesné tahy, zatímco šikmá špička poskytuje kontrolu a přesnost při jemném krájení. Ovládání kiritsuke vyžaduje značnou zručnost a zkušenost, proto je často považován za nůž pro pokročilé uživatele a profesionální kuchaře.

Význam slova Kiritsuke

Kiritsuke je japonský výraz pro speciální typ kuchyňského nože. Tento nůž se vyznačuje svou univerzálností a schopností zvládnout širokou škálu kuchyňských úkolů. Jeho čepel je dlouhá, rovná a má jedinečný úhel ostří, který kombinuje vlastnosti nožů Yanagiba a Usuba.

Překlad a historie slova Kiritsuke

Slovo „Kiritsuke“ se skládá ze dvou částí: „kiri“ znamená řezat a „tsuke“ znamená připojit nebo přiložit. Doslovný překlad by tedy mohl být „připojený řez“ nebo „přiložený řez“. Tento název odkazuje na schopnost nože provádět precizní a čisté řezy.

Historie Kiritsuke nožů sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku. V té době byl tento typ nože používán především šéfkuchaři a vysoce postavenými kuchaři v japonských domácnostech a restauracích. Vlastnit Kiritsuke nůž bylo považováno za symbol statusu a zručnosti.

Využití slova Kiritsuke

V současnosti se výraz Kiritsuke používá téměř výhradně v souvislosti s kuchyňskými noži. Označuje specifický typ japonského nože, který je ceněn pro svou všestrannost a schopnost precizních řezů.

Kiritsuke nože jsou oblíbené mezi profesionálními šéfkuchaři i nadšenými domácími kuchaři. Používají se k přípravě sašimi, krájení zeleniny, filetování ryb a dalším kuchyňským úkolům, které vyžadují přesnost a kontrolu.

Kanji (Kanži) slova Kiritsuke

V japonštině se slovo Kiritsuke píše pomocí dvou kanži znaků:

切 (kiri) – řezat, krájet 付 (tsuke) – připojit, přiložit

Kombinace těchto dvou znaků vytváří slovo 切付 (Kiritsuke), které označuje tento specifický typ japonského kuchyňského nože.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu Kiritsuke, ale označují jiné typy nožů:

Yanagiba – dlouhý nůž s jednostranným ostřím, používaný především k krájení sašimi Usuba – nůž s obdélníkovou čepelí, používaný k přípravě zeleniny Deba – robustní nůž používaný k filetování ryb a zpracování masa Santoku – všestranný nůž s širokou čepelí, vhodný pro krájení, sekání a drcení

Ačkoli tyto nože mají některé podobné vlastnosti jako Kiritsuke, každý z nich má své specifické použití a charakteristiky.

Závěrem lze říci, že Kiritsuke je více než jen název japonského kuchyňského nože. Odráží bohatou historii a tradici japonského nožířství a ztělesňuje mistrovství a preciznost, které jsou tak ceněné v japonské kuchyni. Pro mnoho kuchařů je Kiritsuke nejen praktickým nástrojem, ale také symbolem jejich řemeslného umění a oddanosti své profesi.

« Zpět na slovník pojmů